windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Bezpieczeństwo Ciekawostki

Ważne zmiany w prawie o ruchu drogowym! Dotkną użytkowników smartfonów!

Bardzo często zdarza się, że z naszymi smartfonami spędzamy praktycznie każdą wolną chwilę. Także podczas przemieszczania się na zewnątrz często słuchamy muzyki bądź prowadzimy rozmowy z naszym urządzeniem mobilnym w ręku. Już za kilka dni czekają nas bardzo ważne zmiany w tej kwestii, które będą skutkiem nowelizacji prawa o ruchu drogowym. Na jakie zmiany musimy się przygotować?

Od 1 czerwca mandat za korzystanie ze smartfonu na przejściu dla pieszych!

Wchodząca w życie 1 czerwca bieżącego roku (a więc już za kilka dni) nowelizacja prawa o ruchu drogowym wprowadza bardzo ważną zmianę dla użytkowników smartfonów. Nie będzie już można wkraczać na przejście dla pieszych ze smartfonem w dłoni. Policja będzie miała prawo wystawiać w takich sytuacjach mandaty. Oczywiście według badań przeprowadzonych przez Ministerstwo Infrastruktury zaledwie 5% pieszych używa telefonów komórkowych podczas przechodzenia przez jezdnię. Jeszcze mniejszym problemem jest obecnie pisanie wiadomości bądź słuchanie muzyki w takich sytuacjach – liczba osób, którym można zarzucić takie działanie nie przekracza 1%. Możliwe więc, że Policja wcale nie będzie miała wielu powodów do wlepiania nam kar finansowych.

Cóż – zmiany w prawie są potrzebne nawet, jeśli przez nieopatrznych użytkowników smartfonów jest powodowany nawet 1% wypadków. Nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze i czasem warto oderwać wzrok na kilka sekund od ekranu, aby uniknąć poważnych problemów ze zdrowiem na skutek nieszczęśliwego zdarzenia.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury