windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Akcesoria Recenzje

Fabryczny czy alternatywny? Porównujemy kabel Samsunga z GC Ray!

Jeszcze całkiem niedawno nawet nie pomyśleliśmy o tym, że producent może nie dodawać do swoich smartfonów podstawowych akcesoriów takich, jak słuchawki czy kostka ładowarki. Ostatnimi czasy jednak przekonaliśmy się, że producenci tacy, jak Apple czy Samsung zaczynają rezygnować z wzbogacania zestawów sprzedażowych dodatkowymi produktami. Być może za jakiś czas z zestawów wycofane zostaną także kable USB-C. Dlatego postanowiłem sprawdzić, czy kabel GC Ray może być dobrym zamiennikiem dla fabrycznego rozwiązania od koncernu z Korei.

Który kabel wygra rywalizację? GC Ray, czy fabryczny od Samsunga?

Na samym początku kilka słów poświęcę kablowi od Samsunga. W moim przypadku dotarł do mnie razem ze smartfonem Galaxy M21 i wraz z załączoną kostką ładowarki ma zapewnić dostęp do technologii szybkiego ładowania. Oczywiście wzorcowo wywiązuje się z tego zadania. Nie mogę jednak nie wspomnieć o pewnej kwestii. Od lat korzystam ze smartfonów Samsunga i kable do nich dołączane zwykle mają jeden bardzo poważny mankament – niską trwałość. Są to proste kable w plastikowym oplocie, które lubią wyłamywać się i pękać przy złączach podczas intensywnego użytkowania. Nieraz zdarzyło mi się wyrzucić kabel ładowarki przez to, że praktycznie wisiał już na samym nieosłoniętym przewodzie i stwarzał niebezpieczeństwo dla osób korzystających z niego.

Takich problemów nie uświadczyłem jeszcze w przypadku kabli od Green Cell. Sprawiają one bowiem wrażenie dużo solidniejszych. Przewody osadzone zostały w wytrzymałym, polipropylenowym oplocie. Pod nim umieszczono elastyczną osłonę termoplastyczną oraz – dla wzmocnienia konstrukcji – włókna kevlarowe. Same złącza również osadzone zostały w nasadkach, które już na pierwszy rzut oka sprawiają wrażenie bardzo solidnych. Ciekawostką jest dyskretne podświetlenie złącza USB-C, które pozwoli nam bez problemu odnaleźć nasz przewód ładowania nawet w egipskich ciemnościach.

No ok, ale co z „kulturą pracy” przewodów?

Tutaj sprawa się nieco komplikuje. Spodziewałem się bowiem, zanim usiadłem do testów, że kabel GC Ray będzie o wiele efektywniejszym rozwiązaniem od fabrycznego USB-C dołączonego do mojego smartfona. Po kilkunastu ładowaniach mam już jednak klarowne porównanie. Obydwa kable zapewnią naszym urządzeniom podobną szybkość uzupełniania energii i przesyłu danych. Pod tym względem trudno wskazać zdecydowanego faworyta. Warto jednak odnotować, że kable GC Ray oferują nam wsparcie dla technologii szybkiego ładowania Quick Charge 3.0 oraz Ultra Charge, a także takich rozwiązań od znanych producentów, jak Samsung AFC, czy Huawei FCP/SCP. Ponadto producent zarzeka się, że GC Ray zapewnia szybkie przesyłanie danych na poziomie 480 Mbps. I faktycznie tak jest. Zdjęcia wykonywane smartfonem przesyłałem na peceta dość szybko.

Werdykt?

Uczciwy remis. Zarówno fabrycznie serwowane rozwiązanie Samsunga, jak i kable GC Ray to solidne rozwiązania i trudno wskazać tu zdecydowanego zwycięzcę. Jeśli natomiast jesteście zmuszeni dokupić kabel USB-C, to produkt Green Cell będzie świetnym wyborem. Za jego zakupem przemawiają solidna konstrukcja, podświetlenie i zadowalające parametry pracy. Co ciekawe, akcesorium możemy kupić w zestawie składającym się z trzech kabli o długości 30cm, 120cm, 200cm i za taki zestaw zapłacimy ok. 75 złotych. Zakupu możecie oczywiście dokonać w sklepie producenta.

ZAOBSERWUJ WINDOWSOWO W GOOGLE NEWS