windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Bezpieczeństwo Ciekawostki

Oszustwo „na kwarantannę”? Uważaj na tą wiadomość!

Szalejąca pandemia zmusza nas do rezygnacji z wielu aktywności i pozostania w domach. Jest też jednak sposobem na przejmowanie ważnych dla nas danych przez cyberprzestępców. Najnowsza metoda, którą się posiłkują, to SMS-y związane z wytypowaniem nas do odbycia kwarantanny. Na czym polega ta metoda i jak możemy się jej wystrzegać?

Dostałeś SMS, że „zostałeś wytypowany do kwarantanny domowej”? To oszustwo!

Nasi czytelnicy donoszą nam, że nieznany nadawca, podszywający się pod organy administracji państwowej rozsyła wiadomości SMS, w których pojawia się poniższa informacja:

Zostales wytypowany do kwarantanny domowej. Pobierz aplikacje aby sprawdzic nastepna wizyte policji https://kwarantanna-domowa.com

Pod żadnym pozorem nie należy klikać w wysłany w wiadomości link. Przekierowuje on bowiem do specjalnie spreparowanej strony aplikacji Kwarantanna domowa w Sklepie Google Play. Wygląda ona bardzo wiarygodnie, co może zmylić wielu użytkowników Androida. Po kliknięciu w „podstawiony” link, na naszego smartfona nie jest jednak pobierana oficjalna aplikacja rządowa, a program wrzucony na serwery Amazona, którego zadaniem jest przejęcie naszych poufnych danych i przyczynienie się do opróżnienia przez cyberprzestępców naszych kont.

Nadawca wspomnianej wiadomości jest na naszych smartfonach oznaczany jako Kwarantanna. Jeśli więc wspomniana wiadomość trafi na Waszego to bez chwili zawahania ją usuńcie. Ostrzeżcie też o zagrożeniu rodzinę i znajomych. Nawet jeśli zostanie Wam zarządzony okres izolacji domowej, to nikt nie będzie Was o niej informował w taki sposób.

Dzięki Marek!

ZAOBSERWUJ WINDOWSOWO W GOOGLE NEWS