windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Ciekawostki

To koniec sieci 2G i 3G w Polsce? Nadchodzi rewolucja!

Nasze smartfony bardzo chętnie wykorzystujemy do przeglądania zasobów sieci oraz korzystania z ulubionych serwisów społecznościowych. Gdy akurat jesteśmy poza zasięgiem WiFi, korzystamy z danych pakietowych. Coraz częściej jest to łączność w standardzie 4G i 5G, więc infrastrukturę telekomunikacyjną w naszym kraju czeka solidna przebudowa!

Starsze standardy łączności odejdą do lamusa?

Już wkrótce pierwsi operatorzy rozpoczną wyłączanie nadajników 3G (tych funkcjonujących w trybie standalone). Będzie to proces stopniowy, który wystartuje na początku 2021 roku. Owe nadajniki będą zastępowane m.in. stacjami Single RAN (obsługujące 2G/3G/4G/5G). Takie działania podejmie m.in. T-Mobile, który z procesem wyłączania i wymiany nadajników zamierza ruszyć już od stycznia. Rezygnację ze starszego typu nadajników zadeklarował także Polkomtel. Zapowiada on stopniowe odejście od sieci 2G i 3G ze względu na to, że 4G jest bardziej efektywne pod względem wykorzystania energii. Operator sieci Plus GSM nie podał jednak informacji związanych z konkretnymi terminami dotyczącymi przeprowadzanych prac. Najwięcej czasu na wdrożenie zmian daje sobie natomiast PLAY. Według planów operatora, całkowite wyłączenie nadajników sieci 2G i 3G nastąpi dopiero w ciągu 7 lat. Do tego czasu z rynku powinny zniknąć wszystkie urządzenia nie oferujące wsparcia dla – przynajmniej – 4G.

Nie oszukujmy się. Technologia idzie do przodu. Oczekujemy coraz wydajniejszych urządzeń oferujących nam dostęp do diabelnie szybkiego Internetu mobilnego. Już wkrótce żadnemu operatorowi nie będzie się opłacało utrzymywać infrastruktury związanej z przestarzałymi rozwiązaniami. Oby zmiany zostały wdrożone sprawnie!

Źródło: Rzeczpospolita

ZAOBSERWUJ WINDOWSOWO W GOOGLE NEWS