windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Apple macOS

Krok milowy od Apple! Tak wygląda przyszłość komputerów?

Apple przeprowadziło wczoraj ostatnią, zaplanowaną na ten rok kalendarzowy konferencję online. Tym razem koncern z Cupertino pokazał nam to, czego wielu fanów macOS wyczekiwało od długich miesięcy. Mowa o pierwszych komputerach bazujących na autorskich procesorach ARM Apple. Co warto wiedzieć o samym układzie i nowych produktach? Zebraliśmy wszystkie wieści w jednym miejscu.

Apple z własnym procesorem! Nowe urządzenia!

Gwiazdą wieczoru był nowy autorski procesor Apple, dedykowany urządzeniom pracującym pod kontrolą macOS. Tym razem koncern z Cupertino stawia na własne rozwiązanie w miejsce CPU od Intela i jest to prawdziwa rewolucja. Nowo zaprezentowane MacBook Air 2020 oraz Mac mini pracować będą pod kontrolą układu Apple M1. W porównaniu do dotychczas stosowanych rozwiązań od firmy Intel, nowość ma zaoferować niemal dwukrotnie wyższą wydajność pracy w porównaniu do najpotężniejszego procesora mobilnego stosowanego do tej pory. W dodatku jego apetyt na energię ma być o 75% niższy niż w przypadku najmocniejszego procesora dedykowanego komputerom mobilnym od Intela. Układ Apple T1 został zaprojektowany w 5-nanometrowym procesie technologicznym i składa się z 16 miliardów tranzystorów. Producent wyposażył go w cztery energooszczędne rdzenie wykorzystywane do prostych zadań. Nie zabraknie także czterech wysokowydajnych – dzięki nim komputerom Apple nie będą straszne także wymagające, skomplikowane zadania.

Wspomniany wcześniej MacBook Air nowej generacji z procesorem M1 ma być szybszym urządzeniem od 98% laptopów z ekranem o przekątnej 13″. Mobilny komputer od Apple ma ponadto charakteryzować się pasywnym chłodzeniem i oferować nam nawet 18 godzin nieprzerwanej pracy między ładowaniami. Apple utrzymuje, że nowość charakteryzować ma względem poprzedniej generacji znacznie poprawiona wydajność pracy – mowa o aż 3,5-razy szybszym procesorze i 5-razy szybszym układzie graficznym. Ceny urządzenia startować mają od 999 USD.

Zadebiutował również nowy Mac mini. Od poprzednika ma zaoferować 3-razy szybszy procesor i 6-razy szybszy układ graficzny. Nie zabraknie wsparcia dla ekranów o rozdzielczości 6K i zwiększonej energooszczędności (o blisko 60%!). Całość zamknięta została w stylowej, kompaktowej obudowie, a ceny startowały będą od 699 USD. Apple chwali się, że nowy Mac mini ma być 5-krotnie szybszy od najpopularniejszych, najlepiej sprzedających się pecetów.

Do sprzedaży trafia także nowy MacBook Pro, również pracujący pod kontrolą procesora Apple M1. Pod względem budowy niewiele różni się od poprzednika. Ma jednak zaoferować nam o wiele lepszą wydajność i poprawiony czas pracy między ładowaniami. Koncern z Cupertino zapewnia, że urządzenie powinno pracować bez przerw przez 17 godzin przeglądania Internetu lub 20 godzin odtwarzania filmów. To iście rekordowe możliwości!

Ważne wieści związane z macOS Big Sur!

Wiemy coraz więcej także o systemie macOS 11, czyli Big Sur. Wprawdzie został już zaprezentowany jakiś czas temu i przekonaliśmy się, że będzie piękny, pod względem wizualnym zbliżony do iOS. Wzrośnie też poziom jego funkcjonalności. Apple jednak dość długo czekało z globalnym wdrożeniem nowej wersji oprogramowania. Dziś natomiast wiemy już, że na pierwsze urządzenia system trafi już jutro – 12 listopada. Warto więc pilnować komunikatów systemowych i czekać na ten zwiastujący udostępnienie nowej wersji oprogramowania.

Źródło: Apple

ZAOBSERWUJ WINDOWSOWO W GOOGLE NEWS