windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Ciekawostki E-commerce

Koniec tanich zakupów z Chin? Niedługo zapłacisz podatek!

Wielu Polaków i Polek przyzwyczaiło się już do robienia zakupów w chińskich serwisach sprzedażowych, gdzie ciekawe produkty możemy zakupić w wyjątkowo atrakcyjnych cenach. Jak się jednak okazuje, już wkrótce ta sielanka może się skończyć. Władza chce bowiem sięgnąć głębiej do kieszeni obywateli robiących zakupy w Chinach i skuteczniej ściągać od nich podatek!

To koniec tanich zakupów w chińskich serwisach?

Najnowsze doniesienia wskazują na to, że od 1 lipca 2021 roku opodatkowane mają zostać towary wysyłane w paczkach konsumentom z Unii Europejskiej, a VAT nałożony ma zostać również na internetową sprzedaż. Podobno Ministerstwo Finansów już ma przygotowany projekt zmiany ustawy o VAT. Co to oznacza dla przeciętnego użytkownika zagranicznych (głównie chińskich) serwisów e-commerce zamawiającego produkty do Polski? Ministerstwo Finansów komentuje sprawę w następujący sposób:

Konsumenci będą musieli zapłacić podatek VAT od każdego towaru znajdującego się w przesyłce pocztowej, która jest przedmiotem importu. VAT będzie płacony albo sprzedawcy (lub interfejsowi elektronicznemu), jeżeli zarejestruje się on do IOSS, albo jeżeli nie zastosowano IOSS a operator pocztowy w rozumieniu ustawy Prawo Pocztowe zechce skorzystać z tzw. uregulowania szczególnego ‚USZ’ wówczas VAT jest płacony wg stawki podstawowej temu operatorowi w momencie odbioru przesyłki przez odbiorcę a operator wpłaca ten pobrany podatek organowi celnemu

Być może więc, już wkrótce robienie zakupów na AliExpress, Wishu czy w pozostałych, zagranicznych odpowiednikach naszego rodzimego Allegro przestanie całkowicie być opłacalne. Konsultacje związane z nowym projektem przepisów mają zakończyć się do 19 listopada. Czas żegnać się z serwisami sprzedażowymi z Dalekiego Wschodu?

Źródło: Ministerstwo Finansów

ZAOBSERWUJ WINDOWSOWO W GOOGLE NEWS