windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Ciekawostki E-commerce

Allegro pod lupą! Czy stosuje niedopuszczalne praktyki?

Prowizje na Allegro to od dawna horror dla wielu sprzedających. Zarządcy serwisu bardzo często je zmieniają, obniżają bądź podnoszą. Ciężko za nimi nadążyć, prawda? Jak się okazuje, praktyki serwisu wzbudziły zainteresowanie UOKiK przez liczne skargi osób sprzedających swoje towary na Allegro. Czy kontrola, która właśnie się rozpoczęła może zagrozić gigantowi branży e-commerce?

Całą sytuację najlepiej podsumowują słowa szefa UOKiK – Tomasza Chróstnego:

Branża e-commerce rozwija się dynamicznie – na to przyspieszenie miała również wpływ sytuacja związana z epidemią Covid-19, w wyniku której konsumenci wybierali ten kanał sprzedaży. Ze względu na intensywny rozwój handlu internetowego przyglądamy się praktykom stosowanym na tym rynku. W ramach postępowania wyjaśniającego chcemy ustalić, czy Allegro czerpie nieuzasadnione korzyści kosztem sprzedawców profesjonalnych i incydentalnych. W tym celu w szczególności przyjrzymy się warunkom pobierania i zwrotu opłat, a także zasadom ustalania ich wysokości. Sprawdzamy również regulamin od strony konsumenckiej – chcemy ustalić, czy stosowane są klauzule niedozwolone. Dociera do nas wiele skarg ze strony przedsiębiorców na zmieniony mechanizm opłat pobieranych przez Allegro. Pojawiły się nawet sugestie, iż mechanizm ten może służyć podwyższeniu wyceny spółki przed jej wejściem na giełdę. Zweryfikujemy, czy mechanizm opłat stosowany przez Allegro, który jest największym przedsiębiorcą segmentu e-commerce w Polsce, nie narusza prawa konkurencji.

Pozostaje nam czekać na dalszy bieg wydarzeń w sprawie. Jeśli pojawią się jakieś konkretne wieści albo ustalenia, to na pewno będziemy Was na łamach Windowsowo informować. A jakie jest Wasze zdanie w kwestii opłat naliczanych przez Allegro? Czy zauważacie w ich przypadku jakieś nieprawidłowości?

Źródło: UOKiK

ZAOBSERWUJ WINDOWSOWO W GOOGLE NEWS