windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Android Ciekawostki LG Samsung

Problem z elastycznymi ekranami rozwiązany? Samsung i LG patentują!

Smartfony wyposażone w elastyczne ekrany to ciągle urządzenia niszowe, bardzo drogie i zawodne pod względem ty technologicznym. Nie oszukujmy się – ekrany urządzeń takich, jak Samsung Galaxy Fold odznaczają się niską trwałością i bardzo łatwo ulegają odkształceniom i uszkodzeniom. Jak się jednak okazuje, zarówno wspomniany Samsung, jak i LG (czołowi producenci ekranów dla smartfonów) chcą wdrożyć rozwiązania zmieniające ten stan rzeczy.

Poprawi się jakość elastycznych ekranów?

Ciekawy patent zgłosił koncern LG. Według jego założeń nowy typ elastycznych ekranów miałaby charakteryzować zwiększona odporność na tworzenie się odkształceń wynikających z częstego zginania urządzenia. W trakcie zginania bowiem powstają naprężenia mające negatywny wpływ na powłokę wyświetlacza. Opatentowana technologia LG Display polega na nałożeniu warstwy kontrolnej mającej zmniejszać naprężenia na podłożu. Tzw. warstwa pochłaniająca naprężenia to swoista poduszka redukująca powstawanie zmarszczek na powłoce wyświetlacza.

Patent Samsunga to już natomiast nieco inna filozofia. Gigant również zamierza dążyć do zmniejszenia naprężeń elastycznych ekranów, ale w zupełnie inny sposób. Twórcy serii Galaxy postawią na innowacyjny klej stosowany w części zawiasowej. W tym celu używa elementu, którego siła klejenia zmienia się w zależności od siły zginania składanego wyświetlacza. Tak opracowany elastyczny ekran po złożeniu traci zdolność do klejenia i oddziela się od „plecków” smartfonu. Natomiast w momencie rozłożenia ponownie zyskuje właściwości przylepne i po połączeniu z podstawą ulega wzmocnieniu.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy i czy w ogóle owe patenty zostaną zastosowane w przypadku składanych smartfonów. Na pewno zanim to nastąpi, będą musiały zostać skrupulatnie przetestowane przez konstruktorów by upewnili się, że nie będą to rozwiązania zawodne.

Źródło: Gizmochina

ZAOBSERWUJ WINDOWSOWO W GOOGLE NEWS