windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Ciekawostki Netflix

Złe wieści dla fanów Netflix! Usługa może podrożeć!

Usługi VOD są w Polsce coraz popularniejsze, a na wzroście tym traci „tradycyjna” telewizja, od której coraz chętniej odchodzimy. Trudno się temu jednak dziwić – platformy takie, jak Netflix, HBO GO, Player czy IPLA mają nam coraz więcej do zaoferowania. Jak się jednak okazuje, fanów serwisów streamingowych może czekać wkrótce niemiła niespodzianka, za którą pośrednio przyjdzie podziękować naszym rządzącym!

Od 1 lipca w życie wchodzą nowe przepisy ustawy o kinematografii!

Wspomniana ustawa narzuca na serwisy VOD specjalny podatek – cała kwota z niego uzyskana przekazywana będzie na Polski Instytut Sztuki Filmowej. Owa opłata uzależniona będzie od zarobków danego serwisu streamingowego i wynosiła będzie 1,5% zarobku uzyskanego na terenie naszego kraju. Co ciekawe, ma to być kwota wyliczana od sumy opłat od użytkowników z tytułu np. abonamentu lub 1,5% od sumy wpływów reklamowych. Przy czym zazwyczaj obie sumy będą porównywane i wybierana będzie ta wyższa kwota. Opłata ma zapewnić coroczne wpływy do budżetu w wysokości 15-20 milionów złotych. Oczywiście będą to nasze pieniądze – nie oczekujmy bowiem, że serwisy wyłożą te kwoty ze swoich zasobów finansowych. Najpewniej podniosą nam – użytkownikom – ceny poszczególnych abonamentów.

Co ciekawe, z opłaty zostaną zwolnione najmniejsze serwisy streamingowe – te, których liczba użytkowników nie przekracza 1% użytkowników usług szerokopasmowego internetu. Mowa więc o usługach VOD, które nie mają więcej, niż 77,7 tys. abonentów. A jakie jest Wasze zdanie w tej kwestii? Czy wprowadzenie nowej daniny to słuszna decyzja? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!

Źródło: Rzeczpospolita

ZAOBSERWUJ WINDOWSOWO W GOOGLE NEWS