windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Ciekawostki Urzadzenia

Wybór smartfona z 5G nie jest łatwy!

Rynek telefonów, które wykorzystują dobrodziejstwa sieci 5G wciąż się rozwija. Czy już teraz warto kupić taki sprzęt? A może lepiej poczekać?

Sieć 5G w Polsce?

Urządzenia z modemem 5G dotarły do Polski już w 2019 roku, jednak wtedy można było odbierać je raczej jako ciekawostkę, która nie wnosiła do świata mobilnych technologii zbyt wiele. Wynikało to z bardzo prozaicznej przyczyny – w naszym kraju nie było jeszcze nawet testowych stref, gdzie operatorzy udostępniliby ten standard łączności klientom. 

Sytuacja zmieniła się w tym roku. Pomimo panującej na świecie pandemii, pierwsze miasta w kraju już teraz zostały objęte zasięgiem sieci nowej generacji. Właśnie z tego względu, wiele osób zaczęło zadawać sobie pytanie o to, jaki smartfon z 5G warto kupićOdpowiedź na to pytanie zależy od wielu rzeczy, które pokrótce zarysuję dla Was w dalszej części wpisu. 

Smartfon z 5G to nie jest tania zabawa

W dużym uproszczeniu można przyjąć, że jeśli uda Wam się kupić takie urządzenie za mniej niż dwa tysiące złotych, to możecie uważać się za szczęściarzy. Każda nowa technologia – nie tylko modemy 5G – na początku kosztuje sporo, aby potanieć dopiero później, za jakiś czas. 

Fani tego standardu łączności doskonale wiedzą też o tym, że w tej chwili jest ona zarezerwowana na wyłączność tylko dla flagowców, czyli smartfonów, które z natury nie są tanie. Skończyły się czasy, kiedy telefon z najwyższej półki kosztował mniej niż dwa i pół tysiąca złotych. Niektórzy producenci próbują walczyć ceną, ale są oni w mniejszości.  

Kiedy będzie taniej?

Można spodziewać się, że technologia 5G będzie coraz bardziej powszechna. Dziś mogą cieszyć się nią na przykład mieszkańcy Korei Południowej czy Chin. Jeśli nic się nie zmieni, to prawdziwy boom na standard 5G w Europie – a więc i w Polsce – jest przewidywany na przełom 2021 i 2022 roku. Daje to zarówno konsumentom, jak i firmom produkującym telefony wiele czasu na dopasowanie oferty.  

Na początku trafi ona do urządzeń z półki średniej, czyli do telefonów, które kosztują między 1900 a 1500 złotych, a następnie, z biegiem czasu, będzie dostępna dla coraz tańszych smartfonów. Dokładnie tak samo wyglądała sprawa z podwójnymi czy potrójnymi matrycami aparatu głównego. Osoby, które śledzą branżę GSM obserwują ten schemat już od wielu lat.  

Można być niemal pewnym tego, że i tym razem historia się powtórzy. Jeśli więc chcecie kupić sobie smartfon z modemem 5G, chyba jednak wciąż warto poczekać. Wiele wskazuje na to, że już za rok technologia będzie o wiele tańsza, a dostęp do niej będzie powszechny. 

ZAOBSERWUJ WINDOWSOWO W GOOGLE NEWS