windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Ciekawostki

ZAiKS przekracza granice absurdu? Nowe wieści o opłacie reprograficznej!

Całkiem niedawno wspominaliśmy Wam o tym, że ZAiKS chce rozszerzyć daninę w postaci opłaty reprograficznej na urządzenia mobilne – tablety i smartfony. To dość abstrakcyjny postulat przez który urządzenia tego typu mogą podrożeć nawet o kilkaset złotych. Jak się jednak okazuje, granice absurdu w tej kwestii zostały przekroczone dopiero teraz. Wspomniana instytucja mająca chronić twórców domaga się bowiem, żeby owym „podatkiem” objęte zostały także telewizory i Smart TV. Serio?

Opłata reprograficzna uderzy nas po kieszeniach?

Nie oszukujmy się – owa opłata uderzy najbardziej po kieszeniach nas – konsumentów. Żaden producent ani dystrybutor nie pokryje owej kwoty ze swojej kieszeni. Ma ona wynieść maksymalnie 6% ceny urzadzenia. Nie zdziwię się więc jeśli zaczną pojawiać się wkrótce sposoby na to, jak ominąć odprowadzanie tej opłaty – a zarówno odpowiednim organom jak i ZAiKS- owi może być bardzo ciężko ją wyegzekwować. Jak trafnie wspomniał niedawno prezes Komputronika:

Polska przestanie być atrakcyjnym miejscem do zakupu smartfonów, w dużym stopniu do Polski będą sprzedawać firmy z zagranicy. Może się okazać, że firmy litewskie będą np. sprzedawać smartfony, firmy czeskie – telewizory, ponieważ niektóre podatki są zróżnicowane geograficznie

I trudno się z tymi słowami nie zgodzić. Po cichu liczę na to, że inicjatywa ZAiKS-u po prostu nie zostanie wprowadzona w życie. W przeciwnym razie raczej na pewno producenci i dystrybutorzy będą szukali sposobów na obejście nowych przepisów.

A co Wy sądzicie o opłacie reprograficznej? Czy Waszym zdaniem to słuszna inicjatywa? Czy może chory wymysł rządzących i ZAiKS-u? Wyraźcie swoją opinię w komentarzach!