windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Android Bezpieczeństwo Ciekawostki Google

Poważne zarzuty wobec Google! Amerykański koncern z problemami w Europie?

To, że Google śledzi naszą aktywność w sieci wiemy od dawna. Proceder bywa tematem mniej lub bardziej intensywnych dyskusji. Dopiero teraz jednak koncern został oficjalnie posądzony o takie praktyki przez Maxa Shremsa, austriackiego działacza na rzecz ochrony prywatności. Złożył on we wspomnianej kwestii oficjalne doniesienie do odpowiednich organów Unii Europejskiej. Czy to początek poważnych problemów koncernu z Mountain View na terenie Wspólnoty?

Google z poważnymi oskarżeniami. UE wymusi zmiany?

Przekonaliśmy się już nie raz, że presja ze strony unijnych urzędników może przyczynić się do poważnych zmian w polityce międzynarodowych koncernów. Skarga została złożona w austriackim urzędzie ochrony danych osobowych. Schrems zarzuca Google, że zbiera dane odnośnie naszej aktywności w sieci bez naszej zgody. Jest to niezgodne z unijnymi, bardzo surowymi przepisami związanymi z prywatnością naszych danych (RODO). Według oskarżyciela system Android nie pozwala na usunięcie identyfikatora śledzenia. Pozwala on jedynie na zastąpienie istniejącego, co nie rozwiązuje problemu. Google może więc spotkać się z potężną krytyką ze strony odpowiednich urzędów, a nawet z dość dotkliwą karą finansową za swoje nie do końca uczciwe praktyki.

Podejrzewam, że już wkrótce zostanie wszczęte śledztwo w tej sprawie. Musimy też czekać na oficjalne stanowisko koncernu Google. Miejmy nadzieję, że zostanie ono opublikowane w ciągu kilku dni. A co Wy sądzicie o tej aferze?

Źródło: Gizmochina