windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualizacje Aktualności Microsoft Windows 10 Windows 10X

Spore zmiany w Windows 10! Jedna z wersji systemu odchodzi do lamusa!

Windows 10 ma już swoje lata i koncern z Redmond stara się go dostosować do współczesnych trendów wizualnych oraz zoptymalizować jego pracę na pokładzie zarówno najnowszych, jak i nieco starszych urządzeń. Majowa aktualizacja przyniesie ciekawe usprawnienia w tej kwestii, jednak może być także batem ukręconym na producentów najsłabszych i najtańszych urządzeń pracujących pod kontrolą „dziesiątki” oto bowiem do lamusa przechodzi jedna z ważniejszych wersji tego oprogramowania.

To koniec Windows 10 w wersji 32-bitowej!

Wraz z premierą Windows 10 2004 (majowa aktualizacja) do lamusa odchodzi 32-bitowa wersja oprogramowania typu OEM. Oznacza to, że producenci sprzętu nie będą mogli już dostarczać urządzeń pracujących pod jej kontrolą. Owa odsłona „dziesiątki” była mniej zasobożerna i instalowano ją zazwyczaj na pokładzie najsłabszych laptopów i tabletów, których ilość wbudowanej pamięci RAM nie przekraczała 4GB. Warto zaznaczyć, że urządzenia już obecne na rynku i pracujące pod kontrolą takiej wersji Windowsa 10 nadal będą aktualizowane. Będzie też można instalować na pokładzie komputerów 32-bitowego Windowsa 10 nabytego w wersji BOX, jednak możemy się spodziewać, że będzie ona sukcesywnie wycofywana ze sprzedaży. No cóż – koncern z Redmond najwyraźniej chce przyłożyć rękę do tego, żeby producenci nie decydowali się już na wydawanie niskobudżetowych, kulejących pod względem wydajności laptopów i tabletów.

Możliwe jednak, że mamy do czynienia z podwalinami pod rynkowy debiut Windowsa 10X. Microsoft może przecież reklamować nową wersję „okienek” jako oprogramowanie dedykowane prostym urządzeniom mającym stanowić przeciwwagę dla coraz popularniejszych chociażby w USA Chromebooków. Czy tak faktycznie będzie? Przekonamy się za kilka miesięcy.

Źródło: Microsoft