windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Bezpieczeństwo Ciekawostki

Uważaj co pobierasz! Fałszywe wersje popularnych aplikacji ściągane na potęgę!

Obecna sytuacja przyczynia się do tego, że większość czasu – zarówno służbowo, jak i po godzinach, spędzamy korzystając z popularnych aplikacji. Przeprowadzamy wideorozmowy na Skype, a po pracy chętnie odpalamy Netflixa. Jak się okazuje, fakt ten wykorzystują cyberprzestępcy, którzy przygotowali już odpowiednio spreparowane „podróbki” tych aplikacji, które mają pomóc w przejęcu naszych danych!

Uważajcie na fałszywe wersje popularnych aplikacji!

Według statystyk, co piąty użytkownik Androida decyduje się na pobieranie aplikacji z niezweryfikowanych źródeł. Wykorzystują to hakerzy, którzy często w celu wyłudzania naszych danych przygotowują specjalnie spreparowane, fałszywe aplikacje popularnych serwisów (jak Skype czy Netflix właśnie), które mogą zostać przez nas łatwo pomylone z oficjalnymi klientami tych usług. Następnie, za ich pośrednictwem, na naszych smartfonach i tabletach instalowane są groźne robaki pokroju InfoStealer, Banker, FakeInstaller czy oprogramowanie szpiegowskie DroidJack. Mogą one szpiegować nasze połączenia, wiadomości, prywatne notatki, bądź co gorsza – wyczyścić nasze konta bankowe. Dlatego właśnie warto przywiązywać ogromną uwagę do tego jakie aplikacje instalujemy na pokładzie naszych urządzeń mobilnych.

Nie instalujmy aplikacji spoza oficjalnych sklepów dedykowanych systemowi Android (Google Play, Galaxy Store czy AppGallery). Lepiej skupić się na propozycjach sprawdzonych pod kątem bezpieczeństwa przez dostawców. A czy Wam przytrafiły się kłopoty po zainstalowaniu aplikacji pochodzących z zewnętrznych źródeł? Jeśli tak, to koniecznie podzielcie się z nami swoimi doświadczeniami w tej kwestii!

Źródło: Bitdefender