windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Ciekawostki

Podatek od smartfonów będzie nożem wbitym w branżę?

Ostatnie miesiące nie są dobre dla producentów smartfonów i całego rynku urządzeń mobilnych. Pandemia sprawiła, że uważnie liczymy każdą złotówkę wydaną na nasze technologiczne fanaberie. Wielu z nas bowiem straciło pracę, bądź zostało odcięte od części zarobków. Jak się okazuje, polskie władze wraz z ZAiKS-em na skutek swoich działań mogą „dorżnąć” nasz rodzimy rynek smartfonów w skutek decyzji, o której od jakiegoś czasu pisze się w sieci.

Przez opłatę reprograficzną podrożeją smartfony?

ZAiKS chce wyciągnąć pieniądze od wszystkich osób kupujących nowe smartfony. Danina miałaby wynosić 6% wartości każdego nowego urządzenia. Oznacza to, że niektóre słuchawki zdrożeją prawie o 300 zł. Oficjalnie środki te mają zostać przeznaczone na wsparcie artystów, których utwory często odtwarzamy. Podejrzewam jednak, że także inne osoby będą łase na te niemałe pieniądze. A ucierpimy najbardziej my, użytkownicy. Z pewnością podmioty dystrybuujące smartfony na terenie Polski będą szukały sposobu na obejście ewentualnych nowych przepisów. Do sytuacji odniósł się już prezes Komputronika:

Polska przestanie być atrakcyjnym miejscem do zakupu smartfonów, w dużym stopniu do Polski będą sprzedawać firmy z zagranicy. Może się okazać, że firmy litewskie będą np. sprzedawać smartfony, firmy czeskie – telewizory, ponieważ niektóre podatki są zróżnicowane geograficznie.

Słowa te padły w wywiadzie udzielonym serwisowi Money.pl. Pozostaje mieć nadzieję, że idea nowej daniny upadnie i że nie będziemy skazani na wyższe ceny smartfonów.

A co Wy sądzicie o opłacie reprograficznej? Czy Waszym zdaniem to słuszna inicjatywa? Czy może chory wymysł rządzących i ZAiKS-u? Zapraszamy Was do dyskusji w komentarzach!

Źródło: Money.pl