windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Ciekawostki

Sieć 5G startuje w Polsce! Zwycięzca jest jeden!

Tematyka 5G wzbudza w naszym kraju ogromne kontrowersje. Ta komunikacyjna nowość zyskała już zarówno ogromne grono zwolenników, jak i przeciwników. Operatorzy komórkowi jednak nie zważając na spory konsekwentnie dążą do upowszechnienia nowego standardu w Polsce. W tym wyścigu na prowadzenie wysunął się właśnie Plus, który od poniedziałku startuje z pionierską usługą!

https://www.youtube.com/watch?v=K58a5H6FQD8

Plus jako pierwszy startuje z 5G w Polsce!

Komunikacyjny gigant z dniem 11 maja w największych miastach Polski uruchomi dostęp do sieci 5G. Nowość będzie można sprawdzać na początek na terenie siedmiu miast – Warszawy, Łodzi, Gdańska, Poznania, Szczecina, Wrocławia oraz Katowic. Łącznie zasięgiem sieci 5G zostanie więc objęte niemal 900 tys. użytkowników operatora. Opublikowane zostało także stanowisko przedstawicielki zarządu Plusa:

Celowo rozpoczynamy budowę nie w jednym, ale kilku miejscach w Polsce. Dzięki temu mieszkańcy 7 miast będą mogli skorzystać z atutów pierwszej w Polsce komercyjnej sieci 5G. Działanie TDD można porównać do ruchu na nowoczesnej autostradzie – zamiast tłoczyć się w kolejkach na bramkach, w piątek wieczorem otwieramy 4 pasy autostrady np. z Łodzi do Gdańska, a w niedzielę 4 pasy w odwrotnym kierunku. Z kolei na zwykłej autostradzie, gdy w jednym kierunku jest korek to w drugą stronę ruch jest minimalny i nic nie da się z tym zrobić – tak działa technologia FDD. Cyfrowy Polsat jako jedyny operator na polskim rynku używa technologii TDD zarówno w LTE jak i w 5G.

Oczywiście Plus będzie dążył do jak najszybszego przeforsowania drugiego etapu wdrażania 5G na terenie naszego kraju. Zakłada on rozmieszczenie około 600 nowych stacji nadawczych, dzięki czemu zasięg siecim ma zostać w znaczący sposób rozszerzony. Aby skorzystać z dobrodziejstw sieci 5G musimy jednak poczekać aż na rynek trafi więcej smartfonów wyposażonych w modemy wspierające nową technologię. Obecnie bowiem montowane są one na pokładzie nielicznych urządzeń.

Źródło: Plus