windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Bezpieczeństwo Ciekawostki E-commerce

Potężna wpadka Media Markt! Dane tysięcy klientów w sieci?

W dobie pandemii coraz chętniej dokonujemy zakupów online. To wygodny sposób na to, by zamówić wymarzoną elektronikę i zminimalizować ryzyko zakażenia się. Jak się jednak okazuje, nie każdy sklep odpowiednio radzi sobie z prowadzeniem sprzedaży online i co ważniejsze – odpowiednim zabezpieczeniem naszych danych. Dowodzi tego ostania wpadka Media Markt. Dane klientów popularnej sieci sklepów wyciekły bowiem do sieci. Znamy szczegóły!

Media Markt nie radzi sobie z bezpieczeństwem danych?

Dane klientów niezbędne w procesie realizacji zamówienia zostały zaindeksowane w przeglądarce Google i praktycznie każdy z nas mógł uzyskać dostęp do czyichś wrażliwych personaliów. Mogliśmy m.in. sprawdzić numer zamówienia, listę zakupionych produktów, imiona i nazwiska klienta, adres zamieszkania, adres e-mail i numer telefonu. Oczywiście Media Markt zdaje sobie sprawę z wpadki i błąd został naprawiony. Jeśli jednak owe dane dostały się w niepowołane ręce, to mogą posłużyć do dokonywania przestępstw przez hakerów. Ktoś powinien za to odpowiedzieć. Przedstawiciele Media Markt zdążyli już wydać przewidywalne oświadczenie w sprawie:

Zdarzenie dotyczyło zaindeksowania zamówień przez wyszukiwarkę internetową i dotyczyło kilku osób. Natychmiast zostały podjęte niezbędne działania w celu zabezpieczenia danych. Jednocześnie uważnie analizujemy sprawę i podejmujemy dalsze kroki w celu jej wyjaśnienia.

Pytanie – na ile możemy im wierzyć?

Powyższa wpadka to dowód na to, że giganci branży e-commerce nie radzą sobie z należytym zabezpieczeniem naszych wrażliwych danych. Dlatego warto przykładać dużo uwagi do tego gdzie w sieci robimy zakupy i jakie dane udostępniamy. Oby jak najmniej takich wpadek pojawiało się w przyszłości!

Źródło: Niebezpiecznik