windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Android Bezpieczeństwo Ciekawostki Urzadzenia Xiaomi

Xiaomi nas szpieguje? Koncern się broni, ale niesmak pozostanie!

Produkty Xiaomi od jakiegoś czasu robią w Polsce furorę. Są dobrze wycenione i jednocześnie oferują nam naprawdę przyzwoite specyfikacje. Jak się jednak okazuje – koncern z Chin popadł właśnie w niemałe kłopoty. W sieci pojawiły się bowiem zarzuty wskazujące na to, że Xiaomi szpieguje użytkowników swoich produktów. Czy obawy są uzasadnione? I co na to gigant z Chin? Tłumaczymy poniżej.

Xiaomi rzeczywiście ma wgląd w nasze wrażliwe dane!

Gabi Cirlig w wywiadzie dla Forbes utrzymuje, że Xiaomi wysyła nasze prywatne dane na rosyjskie i chińskie serwery. Jako dowód w sprawie przedstawił wyniki badań powiązane ze swoim smartfonem Redmi Note 8. każda aktywność, jaką podejmował w sieci, a więc odwiedzane strony, przesyłane zdjęcia, czy wpisy w wyszukiwarkach były rejestrowane i przesyłane na zagraniczne serwery. Podobnie sprawa wyglądała w przypadku wszelkich innych czynności wykonywanych za pośrednictwem owego urządzenia. Dla pewności Cirling sprawdził także inne smartfony wyprodukowane przez koncern Xiaomi – modele Mi 10, Redmi K20 i Mi Mix 3 – wszędzie sytuacja wyglądała podobnie, więc sprawa jest dość poważna. Co ciekawe, podobny, szpiegujący nas kod został zaszyty w aplikacjach Xiaomi powszechnie dostępnych w Google Play – Mi Browser Pro i Mint Browser.

Do afery odniósł się już koncern Xiaomi. Chińczycy twierdzą, że dane są zbierane od użytkowników na potrzeby udoskonalania oprogramowania (zapewne chodzi tu o samą nakładkę systemową, jak i aplikacje). Powinniśmy jednak do tych informacji podchodzić z dystansem, oraz zasadą ograniczonego zaufania. Xiaomi nie zgadza się z zarzutami Forbes, związanymi ze szpiegowaniem użytkowników. Przedstawiciele koncernu oświadczają, że przeglądarki faktycznie zbierają nasze dane, ale cały proces jest zgodny z regulaminem świadczenia usług akceptowanym przez użytkowników oraz wytycznymi realizowanymi na całym świecie.

Być może tłumaczenia Xiaomi są zasadne i producent nie wykorzystuje naszych danych w bezprawny sposób. Zaufanie do marki zostało jednak właśnie podkopane i koncernowi z Chin nie będzie łatwo go odbudować. A czy Wy ufacie producentom smartfonów z Chin w kwestii bezpieczeństwa naszych wrażliwych danych? Zapraszamy do dyskusji!

Źródło: Forbes, Xiaomi