windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Bezpieczeństwo Ciekawostki

Smartfon z NFC i nowe dowody osobiste potwierdzą naszą tożsamość!

W panującej obecnie, trudnej dla nas wszystkich sytuacji, coraz więcej spraw załatwiamy w trybie online. Zdają sobie z tego sprawę urzędnicy, którzy próbują dostosować mechanizmy funkcjonowania państwa do nowych realiów. Najnowsze wieści wskazują na to, że już niedługo może pojawić się nowy sposób dzięki któremu zweryfikujemy tożsamość w sieci!

E-dowód i NFC zrobią robotę?

Według najnowszych doniesień użytkownicy e-dowodów doczekają się już wkrótce dedykowanej aplikacji na smartfony, dzięki której będziemy mogli weryfikować naszą tożsamość w sieci przy wykorzystaniu modułów NFC wbudowanych w nasze urządzenia. Stanowisko Ministerstwa Cyfryzacji wskazuje na to, że prace nad rozwiązaniem wkroczyły już w zaawansowaną fazę:

Termin wdrożenia aplikacji jest uzależniony od pozytywnego przeprowadzenia pełnego cyklu testów funkcjonalnych, wydajnościowych i bezpieczeństwa. Zakładamy, że aplikacja zostanie udostępniona na początku maja.

Najprawdopodobniej w pierwszej kolejności aplikacja zostanue udostępniona właścicielom smartfonów pracujących pod kontrolą Androida. Podobnie procedowano w przypadku apki mObywatel. Z pewnością nowe rozwiązanie pomoże w załatwianiu spraw urzędowych przez Internet. Dzięki pandemii przyśpieszył zwrot państwa w kierunku e-urzędów. Czy przy pomocy nowej aplikacji dane będzie nam załatwiać jeszcze jakieś formalności? Dowiemy się tego już wkrótce!

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji