windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Ciekawostki Netflix

A jednak! Podatek od Netflixa staje się faktem!

Kilka dni temu wspominaliśmy Wam o tym, że polski rząd może w najbliższym czasie opodatkować usługi VOD ze względu na panujący kryzys. Jak się okazuje, danina owa właśnie staje się faktem. Właściciele Netflixa, HBO czy Ipli będą musieli oddawać polskiej skarbówce całkiem spore sumy pieniędzy. Przyjrzyjmy się szczegółom nowych regulacji.

Po kieszeni dostaną fani VOD?

Branża rozrywkowa mocno odczuwa skutki pandemii. Odwołane zostały wszelkie wydarzenia plenerowe. Pozamykano też kina. Naturalnie więc nasza uwaga została odwrócona ku serwisom zajmującym się streamingiem wideo. Chcą to wykorzystać polskie władze, które muszą sięgnąć głębiej do naszych kieszeni by ratować gospodarkę. Stąd pomysł opodatkowania serwisów streamingowych. Owa danina ma wynieść 1,5 procenta ich przychodu osiąganego na terenie Polski. Przepisy są jednoznaczne:

Operator usługi VOD dokonuje wpłaty na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w wysokości 1,5 proc. przychodu uzyskanego z tytułu opłat za dostęp do udostępnianych publicznie audiowizualnych usług medialnych na żądanie albo przychodu uzyskanego z tytułu emisji przekazów handlowych, jeżeli ten przychód w danym okresie rozliczeniowym jest wyższy.

Oczywiście możemy się spodziewać, że serwisy pokroju Netflixa czy HBO GO nie wyłożą tych pieniędzy ot tak, ze swojej kieszeni, tylko zdecydują się na co prawda niewielką, lecz dla niektórych z nas odczuwalną, podwyżkę cen poszczególnych subskrybcji. Dajcie koniecznie znać czy zmiany zniechęcą Was do korzystania z VOD.