windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Ciekawostki E-commerce

Kolejne wieści w sprawie Bestcena! Są aresztowania!

Sprawa sklepu Bestcena, który zamiast sprzedawać smartfony wynajmował je by unikać odpowiedzialności za sprzedaż przed fiskusem wstrząsnęła nami kilka tygodni temu. Potem temat nieco przycichł, ale wiemy już, że wymiar sprawiedliwości podejmował wtedy działania wyjaśniające, których pokłosiem są najnowsze decyzje.

Ministerstwo Finansów informuje o podjętych krokach!

Na stronie Ministerstwa pojawiła się informacja wskazująca na dalsze czynności podjęte przez administrację państwową w sprawie:

Regulamin i warunki zawieranych umów były dla nabywców na tyle skomplikowane, że utwierdzały ich w przekonaniu, że dokonują kupna towaru, a nie najmu. Czynność ta była jednak księgowana jako wynajem i firma nie odprowadzała podatku VAT. W trakcie przeprowadzonych w styczniu przeszukań w 6 lokalizacjach na terenie województw wielkopolskiego i dolnośląskiego, w tym siedziby podejrzanego podmiotu, zabezpieczono dokumentację księgową oraz zablokowano na koncie firmy ok. 3,4 mln zł na poczet niezapłaconych podatków.

Możemy również dowiedzieć się, jakie środki zapobiegawcze zostały podjęte wobec prezesa Bestceny:

Na poczet niezapłaconych zobowiązań podatkowych zabezpieczono środki finansowe o łącznej wartości ok. 3,85 mln zł. Zatrzymanemu postawiono zarzuty prania brudnych pieniędzy i przestępstw karno-skarbowych. Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Szacowana wartość uszczupleń w podatku VAT wynosi niemal 40 mln. zł.

Czy powinno nam być żal Bestceny? Myślę, że zdecydowanie nie. Sklep żerował na naszej niewiedzy wciskając nam sprzęt na wypożyczenie i nie odprowadzając podatku. Pozostaje mieć nadzieję, że sprawa szybko znajdzie zdecydowany i sprawiedliwy finał, a osoby winne zaistniałej sytuacji zaliczą odpowiednią odsiadkę.

Źródło: Ministerstwo Finansów