windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Ciekawostki

Pandemia stymuluje informatyzację! Te sprawy urzędowe załatwisz online!

Szalejącą pandemia i ograniczenia z nią związane nie tylko w znaczącym stopniu utrudniają nam życie. Wywierają bowiem także pozytywny wpływ na proces informatyzacji urzędów. W końcu rozmaite formalności załatwiać trzeba i z tego powodu magistraty nie mogą pozostawać wiecznie zamknięte. Z jednej strony mamy więc specjalne Paczkomaty do załatwiania spraw urzędowych od InPost, a z drugiej inicjatywy samych urzędów, które chcą przenieść możliwość załatwiania części spraw przez Internet.

Urzędy Stanu Cywilnego otwierają się na Internet!

Najnowsze wieści wskazują na to, że odpisy aktu urodzenia lub małżeństwa można otrzymywać już w wersji elektronicznej. Do tej pory online mogliśmy złożyć jedynie wniosek o wydanie duplikatu. Teraz natomiast możliwe będzie otrzymanie kopii dokumentów w formie elektronicznej.

Chcemy maksymalne przyspieszyć obsługę obywateli i jednocześnie odciążyć urzędników. Nieustannie staramy się ulepszać nasze usługi tak, by były proste i nowoczesne. Udostępniane dziś rozwiązanie jest pierwszym tego typu w Europie.

To słowa ministra cyfryzacji. Warto jednak pamiętać, że by skorzystać z usługi musimy posiadać Profil Zaufany. Automat, który odpowiada za wydawanie duplikatów wniosków rozpatrzy nasze zgłoszenie tylko w kilku przypadkach:

  • odpis aktu, o który chcemy wnioskować, musi dotyczyć nas, naszych dzieci, małżonka lub rodziców (czyli najbliższej rodziny),
  • system musi potwierdzić możliwość automatycznego wydania odpisu. (musi być on zdigitalizowany i odtajniony),
  • musimy dokonać płatności online za odpis.

Co ciekawe – moc prawna takiego odpisu istnieje jedynie w postaci elektronicznej. Oznacza to, że nie zachowuje ważności jeśli po pobraniu zostanie wydrukowany. Jeśli więc chcemy okazać go w tradycyjnej fomie, to i tak będziemy musieli osobiście pofatygować się do urzędu.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji