windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Recenzje

Ładowarka bezprzewodowa Xblitz G750 PRO to jeden z ciekawszych gadżetów w moim aucie!

Kilka dni temu, jeszcze przed oficjalną premierą, trafił do nas ciekawy gadżet – samochodowy uchwyt na telefon wspierający bezprzewodowe ładowanie w standardzie QI. Urządzenie dostarczyła firma Xblitz, z którą współpracujemy od jakiegoś czasu. Sprzęt, który dzisiaj zaprezentujemy to Xblitz G750 PRO. Zapraszamy do recenzji tego smart uchwytu i gwarantuje wam, że po przeczytaniu zaczniecie się zastanawiać, czy może przypadkiem nie wymienić swojego obecnego uchwytu samochodowego na tę właśnie nowość. Przejdźmy zatem do opisu produktu i zawartości opakowania.

Zestaw Xblitz G750 PRO

W niepozornie wyglądającym pudełku znaleźć możemy zestaw, dzięki któremu ładowanie telefonu w podróży będzie czystą przyjemnością, pod warunkiem oczywiście, że nasz telefon obsługuje ładowanie bezprzewodowe;)

 1. Stacja ładowania z uchwytem na telefon w jednym
 2. Uchwyt montażowy do szyby
 3. Uchwyt montażowy do kratki nawiewu klimatyzacji
 4. Kabel USB-C 120cm
 5. Instrukcja

Można by rzec „zestaw jak zestaw, nic wyjątkowego”. Magia jednak zaczyna się dopiero po podłączeniu urządzenia. Dlaczego producent mówi o nim, że to urządzenie SMART?

Montujemy urządzenie

Montaż uchwytu Xblitz G750 PRO może odbywać się na dwa sposoby: do kratki nawiewu lub do szyby. W zależności od miejsca, w którym chcemy mieć dostępny telefon oraz lokalizacji kratek nawiewu wybieramy sposób montażu. Ja zdecydowałem się na kratki nawiewu, gdyż wcześnie również tam miałem umieszczony uchwyt na telefon. Do celów prezentacji pokażę jednak oba sposoby montażu.

Montaż na wentylacji

W moim aucie, kratka wentylacji idealnie pasuje na lokalizację telefonu, dlatego tu trzymam swój smartfon. Do montażu używamy krótszego uchwytu widocznego na zdjęciu poniżej. Uchwyt łączymy ze stacją ładowania za pomocą kulki wsadzanej w gniazdo i skręcanej nakrętką. Całość wygląda tak:

Montaż tego w aucie jest banalnie prosty, ogranicza się do złapania klamrą za łopatkę na kratce wentylacji i regulację stopką konta nachylenia telefonu. Całość trwa około 30 sekund. Zamontowany uchwyt wygląda tak:

Całość trzyma się bardzo stabilnie i nie ma mowy, by coś zmieniło swoje docelowe miejsce.

Montaż na szybie

Nie w każdym aucie kratka wentylacji znajduje się w idealnym miejscu. Wedy skorzystać musimy w drugiej opcji montażu – chyba nawet tej bardziej standardowej – a mianowicie uchwytem do szyby. Osobiście nie lubiłem nigdy tej metody montażu z jednego prostego powodu. Przyssawka zawsze po jakimś czasie odklejała się od szyby. Jednak firma Xblitz stanęła na wysokości zadania. Przyssawka wykona jest z bardzo miękkiej i do tego lepkiej gumy, nie ma zatem mowy, aby cokolwiek się od szyby odkleiło.

Dodatkowo uchwyt posiada regulowane ramię od 15 do 20 cm, dzięki czemu powinno pasować do większości aut i preferencji kierowców. Zamontowane na aucie prezentuje się tak:

Podłączamy do prądu Xblitz G750 PRO

Po zamontowaniu Xblitz G750 PRO przyszła pora na pierwsze uruchomienie, czyli właściwie wsadzenie kabla do gniazda zasilania i podłączenie do stacji ładowania. Stacja o gotowości do użycia poinformuje nas diodami LED. Światło białe – gotowość do ładowania, niebieskie – ładowanie w trakcie.

Możemy zatem przystąpić do ładowania. Umieszczamy telefon w uchwycie, jeżeli stacja wykryje telefon z funkcją ładowania bezprzewodowego automatycznie zamknie łapki i zaciśnie telefon w stacji. Ładowanie się rozpoczęło!

Aby zdjąć telefon z uchwytu należy przycisnąć guzik zwalniania zacisku, łapki rozsuną się, telefon można zabrać. Wszystko dzieje się za pomocą prądu i silniczków, które zwalniają i zaciskają łapki uchwytu.

Wyłączyłem auto i zapomniałem wyciągnąć telefonu

No właśnie, co w momencie, kiedy wyłączymy samochód zanim wyciągniemy telefon z uchwytu? Przecież zacisk działa na prąd i nie rozchylą się teraz zaciski.

Xblitz projektując uchwyt G750 PRO przewidział również i taki scenariusz, dlatego stacja ładowania wyposażona jest w mały kondensator, który (jak deklaruje producent) pozwoli na rozsunięcie zacisku 20 sekund po wyłączeniu zasilania w aucie. Jak to działa w praktyce? Zdecydowanie lepiej niż deklaruje Xblitz. Sprawdziłem czy zaciski rozsuną się 10 minut po wyłączeniu zasilania i co? Działa! Łapki rozsunąłem i zsunąłem jeszcze 10 razy, tak wiec nie musicie się bać, że konieczne będzie włączanie zapłonu w aucie jak zapomnicie wyjąć telefonu z uchwytu.

No dobra ale jak Xblitz G750 PRO ładuje?

Najchętniej napisałbym „dobrze, spełnia swoje zadanie”. Ale to chyba nieco za krótko. Wg specyfikacji stacja ładowania na wejściu może przyjąć 9V 1,67A lub 5V 2A i działa ze sprawnością 75%. Co to oznacza w praktyce? Dawniej ładowarki działały w standardzie 5V i 1A, czyli ładowały nasz telefon mocą 5W. Teraz sytuacja się nieco poprawiła, standardem są ładowarki 2A (np Samsung Galaxy S10e) lub nawet jeszcze szybsze w nowszych modelach telefonów.

Ładowanie mojego Samsunga trwa 2-3h w zależności od stanu początkowego i szczerze powiem wam, że stacja ładująca Xblitz G750 PRO zrobiła to w czasie niewiele dłuższym. Dla przykładu podam jeszcze iPhone XS, który na ładowarce bezprzewodowej Xblitz G750 PRO naładował się szybciej niż na standardowej jedno-amperowej ładowarce dołączanej w zestawie. Pamiętajcie jednak, że wydajność zależeć będzie głównie od ładowarki jaką macie w aucie. Jeżeli będzie to 5V 1A, to ładowanie może zając sporo więcej czasu niż trwa to w domu.

Warto również dodać, że ładowarka Xblitz G750 PRO działa w standardzie QI, czyli obsługuje praktycznie wszystkie dostępne na rynku telefony z obsługa ładowania bezprzewodowego.

Pozostała specyfikacja

Producent podaje dokładną specyfikację urządzenia i przedstawia się ona następująco:

 • Moc pracy: 5W, 7,5W, 10Wmax
 • Wejście: 9V 1,67A lub 5V 2A
 • Wyjście: 9V 1,2A lub 5V 1,5A
 • Port: USB-C
 • Zabezpieczenie przed przepięciem, przegrzaniem
 • Kondensator: 1,5F
 • Wydajność ładownia: 75%
 • Temperatura pracy: -20 +45 stopni C
 • Maksymalna szerokość ramion: 9cm
 • Gwarancja: dwa lata

Wady i zalety

+ jakość wykonania

+ dwa sposoby montażu

+ cena

+ pomysłowość w zamykaniu i otwieraniu ramion uchwytu

+ szybkość ładowania

+ bardzo solidnych uchwyt do szyby

+ wygląd

– brak ładowarki samochodowej w zestawie

PS. W czasie kiedy jesteśmy zamknięci w domach z powodu koronawirusa i jeżdżę znacznie mniej, znalazłem jeszcze jedno zastosowanie dla Xblitz G750 PRO – uchwyt biurkowy 😉


Sprzęt do recenzji dostarczyła firma Xblitz, produkt możecie nabyć z oficjalnej strony producenta pod tym adresem w cenie 139zł.