windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Ciekawostki

Kolejna aplikacja od Ministerstwa Cyfryzacji! Pomoże uniknąć koronawirusa?

Pandemia koronawirusa daje się nam wszystkim we znaki. Chcemy przez nią przebrnąć w jak najmniej inwazyjny sposób i uniknąć zakażenia. Z pomocą spieszy nam w tej sytuacji Ministerstwo Cyfryzacji, publikujące kolejną (niekoniecznie dopracowaną) aplikację. Przyglądamy się jej nieco bliżej!

ProteGO pomoże nam chronić się przed wirusem?

Osobiście nie wierzę w wysoką jakość i skuteczność aplikacji serwowanych nam przez Ministerstwo Cyfryzacji. Wystarczy przytoczyć przykład apki Kwarantanna domowa, która miała zarówno nam, jak i służbom pomóc w przechodzeniu kwarantanny związanej z możliwością zakażenia koronawirusem. Aplikacja miała być bardzo pomocna, a okazało się, że działa bardzo miernie i w dodatku zbiera same negatywne opinie.

Z ProteGO ma być inaczej. Jednak założenia przedstawione przez stronę rządową są niemal niemożliwe do spełnienia. Zgodnie z nimi ProteGO miałoby trafić do każdego obywatela. Ten natomiast miałby obowiązek ustawić w apce informację czy jest zakażony koronawirusem. Należałoby też mieć cały czas włączony moduł Bluetooth. W taki sposób przygotowane urządzenie mobilne mogłoby przekazywać infomacje do innych smartfonów w jego zasięgu i co za tym idzie – informować nas czy aktualnie jesteśmy zagrożeni zakażeniem koronawirusem.

Idea jak najbardziej szczytna. Gorzej może być z wykonaniem. Ministerstwo nie będzie w stanie wyegzekwować tego, czy apka zostanie zainstalowana u każdego użytkownika smartfona. Trzeba też pamiętać, że Polska jest krajem w którym duży odsetek obywateli jest wykluczony cyfrowo.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji