windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Ciekawostki

Rewolucyjne dokonanie Polaków! Tani respirator z drukarki 3D!

O tym, jak poważne jest zagrożenie koronawirusem wiemy już chyba wszyscy. Trwa obecnie wielka mobilizacja przeciwko tej pandemii i coraz więcej słyszy się o tym, że duże firmy i znane osoby (np. Bill Gates czy Robert Lewandowski) przekazują spore sumy na pomoc osobom dotkniętym tą zarazą. Polscy naukowcy natomiast opracowali projekt, którego efektem ma być tani respirator produkowany za pomocą… druku 3D!

To może być rewolucja w ratowaniu chorych na COVID-19!

Prototyp urządzenia został wyprodukowany za pomocą drukarki 3D. Jak zapewniają twórcy projektu – ma być on bardzo tani w produkcji. Koszty bowiem wynoszą w tej kwestii zaledwie około 200 zł. Respirator po uruchomieniu działa, jednak nie był jeszcze testowany medycznie. Zapewne twórcy będą chcieli zainicjować takie testy jak najszybciej, by pomoc dla osób zakażonych koronawirusem dotarła tak szybko, jak to możliwe.

Projekt firmy Ventilaid został już udostępniony w sieci, by mogło z niego skorzystać jak najwięcej osób. Ma to być według zamysłu urządzenie „ostatniej szansy”, do którego dostęp będzie mógł uzyskać każdy człowiek na ziemi. Autorzy projektu spodziewają się bowiem, że ceny „prawdziwych” respiratorów dopuszczonych do użytkowania w szpitalach ze względu na ogromne zapotrzebowanie mogą poszybować w górę. Przez to wielu z nas może w przypadku zachorowania stracić szanse na ratunek.

Obecnie, oprócz elementów drukowanych, respirator od Ventilaid potrzebuje do działania jeszcze włącznika, sprężonego powietrza oraz silnika pneumatycznego. Trwają już jednak prace nad jego udoskonaloną wersją, którą można będzie uruchomić poprzez podłączenie urządzenia do gniazdka elektrycznego lub akumulatora samochodowego. Pozostaje trzymać kciuki za powodzenie projektu – niewątpliwie jego twórcy będą potrzebowali wsparcia – zarówno dobrym słowem, jak i finansowego.

Źródło: Ventilaid