windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Bezpieczeństwo Ciekawostki Netflix

Netflix i YouTube w trosce o Internet. Jakość wideo będzie niższa!

Epidemia koronawirusa wymusiła na wielu z nas konieczność pracy zdalnej. Bardzo ważne jest też zachowanie najwyższej jakości standardów łączności między placówkami medycznymi i organami państwowymi. Właśnie z tego powodu Komisja Europejska zaapelowała do serwisów Netflix i YouTube o pogorszenie jakości wyświetlanych materiałów wideo w celu zapewnienia wysokiej przepustowości Internetu w Europie. Prośby zostały wysłuchane.

Na jakie zmiany musimy się przygotować?

Koronawirus zatrzymał wielu z nas w domach. W takich chwilach chętnie sięgamy po zasoby popularnych serwisów streamingowych. Komisja Europejska w obawie przed „przeciążeniem” Internetu właśnie takimi działaniami – mogącym na dłuższą metę zagrozić sprawnej komunikacji między placówkami medycznymi a urzędnikami – poprosiła o ograniczenie jakości materiałów wideo streamowanych w popularnych usługach. Na ową prośbę pozytywnie zareagowały serwisy Netflix i YouTube. Ten pierwszy ograniczy przepustowość strumieni materiałów wideo dzięki czemu może odciążyć europejski Internet aż o 25%. Zmiany zostaną wprowadzone na okres 30 dni. YouTube natomiast, przyłączając się do inicjatywy, może wymusić by każdy uruchamiany przez nas materiał wideo startował domyślnie w jakości SD. Na pewno też ucierpi jakość materiałów odtwarzanych w wysokich rozdzielczościach – 8K, 4K oraz Full HD.

Czy takie działania pomogą w walce z koronawirusem? Trudno to w tej chwili ocenić. Dajcie znać co Wy sądzicie o takich zmianach. Czy uważacie je za uzasadnione? Czy może Waszym zdaniem są niesprawiedliwe wobec użytkowników?

Źródło: Reuters