windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Android Bezpieczeństwo Ciekawostki Google

Google z kontrowersyjną decyzją? Ograniczenia dla bezpieczeństwa!

Android od lat był ceniony przez użytkowników za szerokie możliwości personalizacji oraz opcję instalacji aplikacji z zewnętrznych źródeł. Jak się jednak okazuje, ta ostatnia możliwość może zostać ograniczona na rzecz bezpieczeństwa naszych danych. Google jest bowiem o krok od podjęcia dość kontrowersyjnej decyzji. Co ona będzie oznaczać dla użytkowników smartfonów z Androidem na pokładzie?

Czy użytkownicy Androida przełkną taką zmianę?

Przede wszystkim muszę Was uspokoić – zmiany będą dotyczyć użytkowników korzystających z zaawansowanej ochrony – Advanced Protection Program. W ich przypadku instalacja plików .apk odbywała się będzie za pośrednictwem Android Debug Bridge. Skąd taka decyzja Amerykanów? Trudno powiedzieć. Z reguły osoby korzystające z zaawansowanej ochrony to użytkownicy świadomi tego, jakie zagrożenia może przynieść instalowanie aplikacji pochodzących z niezweryfikowanych źródeł. Moim zdaniem ograniczenie – jeśli już – powinno dotyczyć użytkowników mniej obytych z systemem Android. To właśnie oni bowiem są najbardziej narażeni na ataki cyberprzestępców.

Zmiany także w Google Play Protect

Google Play Protect to taki antywirus od Google dbający o bezpieczeństwo urządzeń korzystających ze Sklepu Play. Jak informują twórcy Androida, funkcja zostanie domyślnie włączona u wszystkich osób korzystających z wspomnianej przeze mnie wcześnie zaawansowanej ochrony.

A jak Wy chronicie Wasze smartfony i tablety przed wirusami i nieautoryzowanym dostępem ze strony cyberprzestępców? Korzystacie z jakiegoś oprogramowania? A może polegacie na własnej intuicji i ostrożności? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!

Źródło: TechCrunch