windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Bezpieczeństwo Ciekawostki E-commerce

Koronawirus wymusza kolejne zmiany – tym razem w płatnościach zbliżeniowych od Mastercard i Visa!

Pandemia koronawirusa sprawiła, że coraz chętniej dokonujemy rozmaitych zakupów w sieci. Mimo, że sklepy intermetpwe przeżywają obecnie oblężenie, to zdarza się nam w niektórych sprawach udawać do placówek stacjonarnych. Banki zalecają od jakiegoś czasu, byśmy płacili w nich kartą. Naprzeciw potrzebom klientów wyszli właśnie Mastercard i Visa, którzy chcą ułatwić nam korzystanie z takiej formy zawierania transakcji.

Płatności zbliżeniowe do 100 zł bez PIN-u!

Oficjalny komunikat Mastercard wygląda następująco:

Już od północy 20 marca 2020 r. posiadacze kart Mastercard będą mogli płacić zbliżeniowo bez konieczności wprowadzania kodu PIN do 100 złotych wszędzie tam na terenie Polski, gdzie terminale POS zostaną odpowiednio zaktualizowane do akceptowania podwyższonego limitu.

Do akcji postanowił się włączyć także drugi z najważniejszych dostawców usług płatniczych, czyli Visa. Chcąc uprzedzić Mastercarda, zamierza wprowadzić identyczne zmiany w płatnościach zbliżeniowych dzień wcześniej, czyli już od piątku. W tym momencie warto przypomnieć, że do tej pory przy zakupach na kwotę powyżej 50 zł konieczne było dokonywanie autoryzacji transakcji za pośrednictwem kodu PIN. Pierwotnie plan dostawców usług płatniczych zakładał podniesienie kwoty płatności, przy której nie bedzie konieczne wklepywanie PIN-u pod koniec bieżącego roku, jednak obecna sytuacja najpewniej zmusiła koncerny Mastercard i Visa do szybszego wdrożenia zmian.

Zmiany w płatnościach zbliżeniowych na pewno ułatwią dokonywanie transakcji. Czy jednak będą to zmiany na lepsze i nie ugodzą w bezpieczeństwo środków przechowywanych na naszych kontach? Przysłowiowa „stówka” to dla wielu z nas już całkiem spora kwota i na pewno będą się pojawiali kombinatorzy, którzy na różne sposoby będą próbowali ściągnąć z naszego konta takie pieniądze bez autoryzajci PIN-em.

Co o tym myślicie? Dajcie koniecznie znać w komentarzach!