windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Felieton Microsoft Windows 10

Windows 10 potrzebuje odświeżenia! Na jakie zmiany czekamy?

Windows 10 jest obecny na rynku już od niemal pięciu lat. Zakończone niedawno wsparcie dla jego słynnego poprzednika – Windowsa 7 to świetna okazja do przesiadki na nową wersję oprogramowania. „Dziesiątka” jest niewątpliwie dopracowanym i przemyślanym systemem, jednak zdążyła się już nieco wizualnie zestarzeć. Microsoft czeka więc mnóstwo pracy nad rozwojem oprogramowania oraz odświeżeniem go od strony graficznej. Zastanówmy się więc nad tym, które elementy systemu wymagają przeprojektowania.

Windows 10X to pod względem interfejsu krok naprzód!

W związku z tym, że Windows 10 Mobile umarł dobrych kilka lat temu, zdążyliśmy się już odzwyczaić od kafelków. Menu Start „dziesiątki” oparte na takim rozwiązaniu mocno trąci już myszką i wymaga niezwłocznego przeprojektowania. Chyba każdy fan Windowsa nie miałby nic przeciwko powrotowi do korzeni i przeprojektowaniu Menu Start na wzór tego znanego nam z Windowsa XP czy 7 oraz utrzymaniu go w duchu koncepcji Fluent Design. Na takie rozwiązanie jednak nie mamy chyba za bardzo co liczyć. Jeśli koncern z Redmond zdecyduje się na radykalne zmiany w tej kwestii, to raczej skłoni się ku koncepcji, która została nam zaprezentowana w przypadku Windowsa 10X. Mam tu na myśli funkcjonalne, wysuwane menu, które z pewnością zostanie zoptymalizowane pod kątem pracy z ekranami dotykowymi.

Kolejny aspekt, który wymaga zmian to ikony systemowe. Nie da się ukryć, że obecne są smutne i pozbawione polotu. Tutaj jednak Microsoft poczynił już pewne postępy i zainicjował proces zastępowania wysłużonych ikonek nowymi. Widzimy już ów trend w przypadku aplikacji pakietu Office, przeglądarki Edge czy narzędzia Twój telefon. Najnowsze wieści wskazują na to, że nowe ikony zadebiutują wraz z kolejną, dużą aktualizacją Windowsa 10, gdyż pojawiły się właśnie u osób testujących oprogramowanie w ramach programu Insider (w kręgu Fast Ring). Zostały one oczywiście zaprojektowane w duchu stylu Fluent Design i wnoszą potężny powiew świeżości do wzornictwa systemu Microsoftu. Wprowadzonych zostanie niemal 100 nowych ikon, więc mamy na co czekać! Podobno poprawek doczeka się nawet samo logo systemu!

Microsoft powinien zdecydowanie popracować nad systemowym ciemnym motywem. Korzystam z niego od kiedy tylko został wprowadzony do Windowsa 10 i muszę niestety przyznać, że w porównaniu chociażby do „dark mode” od koncernu Google prezentuje się on bardzo blado. Jest mało spójny i po prostu nie wygląda zachęcająco. Myślę, że interfejs utrzymany w odcieniu szarości prezentowałby się o wiele bardziej estetycznie. Poza tym koncern z Redmond mógłby w końcu zrezygnować z ostrych krawędzi okien systemowych na rzecz obłości. Nakładki na Androida takie jak One UI czy MIUI są bardzo cenione przez użytkowników właśnie między innymi ze względu na łagodne linie elementów wyświetlanych na ekranie. Dlaczego więc Microsoft miałby nie poeksperymentować z podobnymi zmianami w przypadku okienek?

Ostatnim elementem, który moim zdaniem wymaga dość poważnych zmian jest windowsowe centrum powiadomień połączone z centrum akcji. Moim zdaniem powinny one zostać rozdzielone. Osobny panel zostałby wygospodarowany stricte dla powiadomień przesyłanych przez system, bądź aplikacje. Drugi natomiast służy do zarządzania jasnością ekranu, trybem samolotowym, ustawieniami Wi-Fi i Bluetooth lub chociażby sterowania odtwarzaczem muzyki bądź odpowiednią aplikacją (Spotify? Tidal?). Gdzieś w sieci znalazłem ostatnio nawet koncept takiego rozwiązania i prezentował się on o wiele bardziej estetycznie, niż obecny panel dostępny w systemie Windows 10.

Powyższe rozważania to mój prywatny pogląd na możliwe zmiany w systemie Windows 10. Oczywiście macie prawo się z nimi nie zgadzać. Nie ulega jednak najmniejszej wątpliwości fakt, że koncern z Redmond musi na poważnie zabrać się za poprawianie systemu Windows 10 pod kątem wizualnym. Atrakcyjnej prezentujący się system to szansa na przyciągnięcie do niego nowych użytkowników. Oczywiście w parze ze zmianami wizualnymi muszą iść także poprawki pod względem ergonomii użytkowania samego systemu. Microsoft ma ogromne problemy z utrzymaniem spójności interfejsu Windowsa 10. Amerykanie jednak są zdeterminowani by zmienić ten stan rzeczy i uczynić swój sztandarowy produkt jeszcze lepszym tak, by spełniał wymagania najbardziej surowych pod tym względem estetów.

A jakich zmian Wy oczekujecie w interfejsie Windowsa 10?