windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Ciekawostki

Facebook przygotowuje własny system operacyjny. To jednak ciągle odległa wizja!

Facebook niejednokrotnie pokazywał nam, że potrafi realizować pomysły z pozoru szalone. Właśnie poznaliśmy kolejny z nich. Eye OS ma być nowoczesnym systemem operacyjnym, który będzie stawiał na większą integrację oprogramowania z pracującym pod jego kontrolą sprzętem, a dodatkowo – co nie dziwi w przypadku Facebooka – ma oferować nam funkcje społecznościowe w każdym miejscu, w którym tylko będzie to możliwe.

Oczywiście platforma Facebooka, o ile w ogóle ujrzy światło dzienne, nie będzie miała łatwego startu. Rynek zdominowany jest bowiem przez oprogramowanie od Microsoftu, Google czy Apple. Do tej trójki może wkrótce dołączyć Huawei ze swoim Harmony OS. Facebook musi więc zaprezentować nam oprogramowanie rewolucyjne, które wzbudzi zainteresowanie użytkowników nie tylko przyjemnym dla oka interfejsem, ale i przydatnymi, innowacyjnymi funkcjami. W przeciwnym razie oprogramowanie już na starcie skazane będzie na porażkę. Nie da się ukryć, że domniemana nazwa systemu – Eye OS – jednoznacznie nawiązuje do wirtualnej rzeczywistości i Oculusa.

Oprogramowanie od Facebooka to jednak nadal bardzo odległa wizja. Po pierwsze – w tej chwili serwisowi społecznościowemu byłoby naprawdę trudno zaistnieć na rynku systemów operacyjnych. Po drugie – jeśli już Facebook zdecyduje się na wdrożenie własnego oprogramowania dla urządzeń mobilnych, to wpierw będzie musiał dobrze je przemyśleć i napisać tak, by wzbudziło nasze zainteresowanie. A to będzie bardzo czasochłonny proces. A czy Wy widzicie na rynku miejsce dla kolejnego systemu?

Źródło: The Verge