windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Bezpieczeństwo Ciekawostki Windows 10

Nowe zagrożenie dla naszych urządzeń! Czy można ochronić się przed JackHammer?

Kolejny rok zaczyna się dla nas nie tylko ciekawie pod względem premier nowych urządzeń. To czas w którym powinniśmy jeszcze bardziej dbać o bezpieczeństwo naszych danych. Cyberprzestępcy imają się coraz ciekawszych sposobów na to, by naruszyć naszą prywatność. Jednym z nich jest JackHammer. Co to za zagrożenie i czy jest sposób na to, by się przed nim uchronić?

Mamy do czynienia z atakiem wykorzystującym hybrydową konfigurację FPGA i CPU do przeprowadzania ataków na różne formy pamięci komputera. Co ciekawe, włamania tego typu mogą być dwa razy szybsze niż takie, które wykorzystują tylko CPU. Skutkiem ataku jest zniszczenie danych przechowywanych w pamięci danego urządzenia. Polega on natomiast na zasadzie wielokrotnego oddziaływania na jeden wiersz komórek pamięci. W taki sposób gromadzony jest ładunek, którego zadaniem jest przerzucanie bitów w sąsiednich komórkach. Póki co nie ma jeszcze sposobu na uniknięcie opisanego powyżej ataku. Wiele zależy od tego jak szybko producenci sprzętu wydadzą dla swoich podzespołów odpowiednie poprawki bezpieczeństwa łatające luki umożliwiające przeprowadzenie ataku.

Podobne problemy mnożą się ostatnimi czasy jak grzyby po deszczu. Dlatego właśnie tak ważne jest by odpowiednio dbać o bezpieczeństwo naszych prywatnych danych i mieć świadomość zagrożeń, jakie mogą czyhać na nas w sieci.

Źródło: Tomshardware