Windowsowo

Twój portal o nowych technologiach!

Aktualności Lumia RetroSpekcja Urzadzenia Windows 10 Mobile

RetroSpekcja: Lumia 950, czyli świetny i niedoceniony smartfon z mobilnym Windowsem na pokładzie

Ostatnie smartfony Microsoftu z mobilnym Windowsem na pokładzie pożegnaliśmy już dość dawno. Wielu z nas z rozrzewnieniem wspomina kafelkowy interfejs użytkownika oraz urządzenia, które oferowały do niego dostęp. Jednym z nich była Lumia 950, która nie cieszyła się porażającą popularnością, ale winić można za to nie samo urządzenie, a „dogorywającego” Windowsa 10 Mobile.

Lumia 950 sprzedawana z logo Microsoftu na obudowie oferowała nam całkiem przyzwoite podzespoły – m.in. procesor Snapdragon 808, 3 GB pamięci RAM oraz 32 GB przestrzeni na dane użytkownika. Obraz wyświetlany był na ekranie o rozdzielczości 1440 x 2560 px (5,20″). Zdjęcia natomiast mogliśmy wykonywać za pośrednictwem aparatu o rozdzielczości 20 MP, który do dziś „robi robotę” i nagrywa wideo w 4K. Taka specyfikacja sprawiała że mieliśmy do czynienia z flagowcem z krwii i kości, którego największym mankamentem był… mobilny Windows i bardzo ograniczony dostęp do najważniejszych aplikacji.

Dodatkowe funkcje Lumii 950 także robiły wrażenie. Wystarczy wymienić auto focus z dwustopniowym klawiszem fotografowania, technologię Pure View, optykę Carl Zeiss, 6-częściowy obiektyw, szybkie ustawianie ostrości, zoom w wysokiej rozdzielczości, Windows Hello z funkcją uwierzytelniania za pomocą źrenicy, SensorCore, czy Lumia Rich Recording z czterema mikrofonami. Lista jest dość bogata, prawda?

Niestety ze względu na spadek jakościowy systemu Windows 10 Mobile w stosunku do Windows Phone 8.1 popytu na ostatnią generację Lumii praktycznie nie było, a Microsoft zaliczył ogromną kompromitację. Lumie z serii x5x szybko zniknęły ze sklepów a projekt mobilnego Windowsa został zaorany niczym Kartagina. Lumie 950 natomiast do dziś zalegają w naszych szufladach. A czy Wy jeszcze z nich korzystacie?