windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Ciekawostki Honor Huawei Urzadzenia

HarmonyOS – czy namiesza na rynku systemów operacyjnych?

Huawei na ostatniej konferencji deweloperskiej zaprezentowało nie tylko EMUI 10, ale i autorski system znany pod nazwą HarmonyOS. Ma być to multiplaftormowe oprogramowanie, którego zadaniem jest zapewnienie koncernowi z Chin rynkowej dominacji. Czy HarmonyOS podoła temu zadaniu?

Póki co Huawei zarzeka się, że zamierza korzystać z Androida i Windowsa tak długo, jak będzie to możliwe. Intensywny rozwój autorskiego oprogramowania został jednak wymuszony przez niebezpieczne dla koncernu z Państwa Środka sankcje ze strony władz Stanów Zjednoczonych. Sam HarmonyOS ma oferować m.in. własne, natywne środowisko uruchomieniowe. Aplikacje dla niego będzie można pisać w Kotlin, Java, JavaScript, C i C++. Ponadto oprogramowanie poradzi sobie z apkami w HTML5, produktami dedykowanymi Androidowi oraz Linuxowi. Brzmi nieźle, prawda? A w dodatku oprogramowanie ma być bardzo wydajne.

Jednym z pierwszych urządzeń pracujących pod kontrolą HarmonyOS ma być Huawei Mate 30 Lite na rynek chiński. Jestem ciekaw jak sprzęt ów będzie się sprawował w praktyce. Cieszy też fakt, że na rynku pojawia się nowy system. Może będzie on bodźcem do intensywniejszego rozwoju konkurencyjnych rozwiązań!

Źródło: informacja prasowa