windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Huawei Microsoft Microsoft Office Urzadzenia Windows 10

Microsoft także zawiesza współpracę z Huawei!

Ostatnie dni upływają nam pod znakiem amerykańskich sankcji nałożonych na koncern Huawei. Dowiedzieliśmy się już, że Huawei ma problemy ze współpracą ze strony Google oraz ARM. Straciło też wiele certyfikatów związanych z technologiami wykorzystywanymi na pokładzie smartfonów. Teraz natomiast współpracę z Chińczykami zawiesza także Microsoft.

Amerykanie nie będa już dostarczali Windowsa dla kolejnych komputerów produkowanych przez Huawei. Ich dotychczasowi nabywcy mogą jednak spać spokojnie – nadal będą otrzymywali poprawki bezpieczeństwa, oraz większe aktualizacje „okienek”. To bardzo rozsądne posunięcie ze strony amerykańskiego koncernu. Warto jednak wspomnieć, że zespół usług firmy Microsoft wyprowadził się z siedzibiy głównej Huawei znajdującej się w Shenzhen.

Koncern z Chin opublikował natomiast oświadczenie związane z ostatnimi wydarzeniami i zrywaniem współpracy ze strony partnerów:

W odpowiedzi na presję polityczną, kilka organizacji standaryzujących oraz branżowych zawiesiło współpracę z Huawei w niektórych obszarach. Jesteśmy głęboko zawiedzeni ich decyzjami, ale nie wpłyną one na naszą codzienną działalność i w dalszym ciągu będziemy dbać o dostarczanie naszym klientom najwyższej jakości produktów i usług. Huawei jest aktywnym członkiem ponad 400 organizacji standaryzujących, instytucji branżowych oraz społeczności Open Source, w których zajmujemy blisko 400 kluczowych stanowisk i zgłosiliśmy prawie 60 000 nowych inicjatyw. Nasza współpraca z większością z nich w dalszym ciągu działa bez zakłóceń i zamierzamy dalej współpracować dla rozwoju całej branży.

Wspomniane organizacje reprezentują zasób wiedzy, który wspólnie zebraliśmy z całego obszaru nauki i technologii. Otwarte i globalnie ujednolicone standardy stoją na straży wartości, które pozwalają dostarczać wszystkim użytkownikom produkty i usługi, nie tylko bardziej zaawansowane, ale również o wiele wyższej jakości. Właśnie takie podejście pozwoliło tak silnie rozwijać się nam jako społeczeństwu informacyjnemu.

W większości przypadków organizacje standaryzujące, instytucje branżowe oraz społeczności Open Source przestrzegają zasad przejrzystości, otwartości, uczciwości i braku dyskryminacji. Zasady te stanowią podstawę zdrowego i zrównoważonego rozwoju całej branży ICT.

Huawei nie naruszył statutu żadnej z tych organizacji, a mimo to pewna grupa z nich postanowiła zawiesić współpracę bez jakiejkolwiek podstawy prawnej. Ich działania są sprzeczne z zasadami, których przestrzegania strzegą, a tym samym podważają ich wiarygodność jako organizacji międzynarodowych. Ostatecznie takie decyzję spowodują rozdrobnienie standardów i spowodują zwiększenie kosztów i ryzyka dla wszystkich.

Wierzymy, że te działania nie reprezentują woli całej branży. Pomimo komplikacji, jesteśmy przekonani, że branża ICT będzie cieszyć się długoterminowym, zrównoważonym rozwojem.

Dla całej branży najlepszym rozwiązaniem byłaby ugoda na linii Huawei – Stany Zjednoczone. Czy do niej dojdzie? Przekonamy się o tym w ciągu kilku nadchodzących tygodni. Moim zdaniem są na to spore szanse, gdyż na obecnym kryzysie sporo tracą obie strony konfliktu.

Źródło: Gizmochina