windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Ciekawostki Google

Przez ACTA 2.0 Europa straci dostęp do YouTube? To całkiem realny scenariusz!

ACTA 2.0 to jeden z tych absurdów unijnego prawa, który burzy krew w żyłach wielu z nas. Z wypowiedzi wielu ekspertów usłyszeć możemy, że przepisy te mogą zniszczyć Internet znany nam do tej pory. Nowe regulacje związane z prawami autorskimi zostały poparte przez Parlament Europejski i czekają teraz na styczniowe głosowanie. Projekt został skrytykowany przez Susan Wojcicki – CEO YouTube, która nie wyklucza wycofania platformy z Europy.

Powodem ma być kontrowersyjny artykuł 13, który odpowiedzialność za publikowane w sieci treści przerzuca z użytkowników na platformy w których będą się one pojawiać. Ich właściciele będą musieli zająć się poszukiwaniem naruszeń praw autorskich i usuwaniem ich na własną rękę. Szefowa YouTube twierdzi, że serwis nie ma na tą chwilę możliwości by spełnić ów wymóg – zarówno pod kątem technicznym, jak i pod względem finansowym. Kary za brak działań w tej kwestii mogłyby natomiast zrujnować popularną platformę wideo.

YouTube prowadzi protest przeciwko wprowadzeniu regulacji ACTA 2.0. Nie jest wykluczone, że w momencie gdy kontrowersyjne prawo zostanie wdrożone, to Europa zostanie odcięta od najpopularniejszego na świecie serwisu wideo. Stracimy na tym nie tylko my, widzowie, ale i właściciele ponad 35 milionów europejskich kanałów istniejących na tej platformie. Pozostaje mieć nadzieje, że w Brukseli ktoś naprawdę w końcu pójdzie po rozum do głowy.

Źródło: opracowanie własne