windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Android Ciekawostki Google

Android nie będzie darmowy? Google podejmuje rękawicę rzuconą przez Komisję Europejską

Pamiętacie jeszcze, że jakiś czas temu Komisja Europejska nałożyła na Google karę wysokości 4,3 miliarda euro za praktyki monopolistyczne i zażądała ich zaprzestania? Koncern z Mountain View zaczął się wtedy odgrażać, że w rezultacie Android przestanie być systemem udostępnianym za darmo. Najwyraźniej w Google nikt nie rzucał wtedy słów na wiatr – dziś mamy na to dowody.

W najbliższym czasie bowiem zmieniony zostanie sposób licencjonowania sklepu Google Play i aplikacji Google udostępnianych użytkownikom wraz z systemem operacyjnym Android. Dodadkowe koszty poniosą producenci sprzętu, co oczywiście może przełożyć się na jego wyższe ceny (bo przecież przez decyzje KE nikt nie będzie dokładał do interesu). Warto w tym miejscu wspomnieć, że owe opłaty będą obowiązywały producentów chcących sprzedawać swoje produkty na obszarze Europejskiej Strefy Gospodarczej.

Oczywiście powyższe działania przełożą się na to, że słuchawki pracujące pod kontrolą Androida będą mogły oferować dostęp do usług Google, ale przykładowo producent nie będzie musiał instalować domyślnie na ich pokładzie przeglądarki Chrome czy wyszukiwarki z Mountain View. Zmiany mają oficjalnie obowiązywać od 29 października 2018 roku.

Źrodło: mashable.com