windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Microsoft Xbox

Chromebooki wkrótce z Windows 10?

Nie da się ukryć, że Microsoft ostatnimi czasy przykłada wiele uwagi do tego, aby zaznaczyć swoją obecność również na rynku niedrogich urządzeń. Wymuszone jest to niejako presją ze strony Google i systemu Chrome OS, który instalowany jest na pokładzie laptopów charakteryzujących się bardzo przystępną ceną.

Koncern z Redmond przygotował z myślą o osobach poszukujących niedrogich i funkcjonalnych urządzeń Windowsa 10 S (który dziś jest po prostu trybem pracy klasycznych „okienek”) oraz tablet Surface Go. Jak się jednak okazuje, już wkrótce zabiegi te mogą spalić na panewce. Google bowiem przygotowuje grunt pod… możliwość instalacji Windowsa 10 na Chromebookach i pracy w trybie dual boot. Projekt nosi roboczą nazwę Campfire.

Jak się jednak okazuje, projekt nie obejmie wszystkich urządzeń okraszonych logo Chrome na obudowie. Windows 10 jest bowiem dość wymagajacy jeśli chodzi o pojemność wbudowanej przestrzeni dyskowej. Dlatego z programu najprawdopodobniej wyłączone zostaną najtańsze Chromebooki oferujące użytkownikom dyski o skromnej pojemności. Kolejnym ograniczeniem może być obecność procesora ARM. Windows 10 oferuje w tej chwili wsparcie jedynie dla układu Snapdragon 835 (w niedalekiej przyszłości również Snapdragon 850). Google musi więc opracować jakieś mądre rozwiązanie w tej kwestii.

Sam projekt Campfire jest dość tajemniczy i nie zostały w jego przypadku jeszcze udostępnione jakieś szersze, bardziej konkretne wieści. Osobiście czekam na nie z niecierpliwością, gdyż ciekawi mnie na jakie rozwiązania postawi Google. Być może czeka nas premiera nowych Chromebooków przystosowanych pod względem sprzętowym do pracy w trybie dual boot? Tego dowiemy się z pewnością już wkrótce.

Źródło: Neowin