windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Ciekawostki Narzędzia Programy

Twórcy CCleanera znowu nabroili? Zaleca się odinstalowanie programu

Pamiętacie zeszłoroczą awanturę, jaka rozpętała się wokół CCleanera? Popularny program dedykowany „sprzątaniu” naszych urządzń mógł posłużyć hakerom jako narzędzie w procesie przejmowania naszych osobistych danych. Problemowi udało się jednak zażegnać i wszyscy mieliśmy nadzieję, że twórcy programu wyciągnęli wnioski. Jak się jednak okazuje, są od tego bardzo dalecy.

Starsze wersje programu CCleaner dawały użytkownikom możliwość kontrolowania ustawień prywatności. Wszelkie dane natomiast były gromadzone przez program anonimowo. Najnowsza wersja aplikacji (5.45) dedykowanej sprzątaniu naszych urządzeń również pozwala nam trzymać pieczę nad ustawieniami prywatności. Pojawiły się jednak w jej przypadku nieścisłości i wątpliwości w kwestii przetwarzania danych użytkownika przez samą aplikację. Teoretycznie miały być przekazywane twórcom oprogramowania Avast. Ci natomiast zarzekają się że przekazywane im były anonimowe dane, które miały pomóc w udoskonalaniu ich produktu. Tylko dlaczego nikt nie poinformował o tym nas, korzystających z CCleanera?

Działania takie spotkały się z bardzo negatywną reakcją ze strony użytkowników CCleanera (który przecież jest bardzo popularnym narzędziem). Piriform postanowiło więc o wycofaniu wersji 5.45 rzeczonej aplikacji. Zaleca też odinstalowanie jej z naszych urządzeń. CCleaner już drugi raz traci zaufanie użytkowników. Takie działania mogą przełożyć się na to, że wkrótce nikt nie będzie chciał go używać.

Źródło: AskWoody.com