windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Programy Windows 10

Microsoft stworzy nowego Skype w technologi od Facebooka – co zatem z aplikacjami UWP?

Jeszcze nie tak dawno fraza „wideo rozmowy” większości z nas kojarzyła się z aplikacją Skype, która swojego czasu była najlepszą aplikacją dedykowaną wideo konwersacjom. Microsoft jednak nie zadbał o to, żeby utrzymać taki stan rzeczy. Kiedy inne aplikacje rozwijały się, Microsoft walczył ze swoją aplikacją, wydając ją w różnych technologiach, na różne platformy robiąc tym samym przysłowiowy bałagan.

Nie sposób nie zauważyć odpływ ludzi z aplikacji. Jeszcze do niedawna chcąc wykonać wideo rozmowę korzystałem z aplikacji Skype, teraz częściej do tego celu używam Whatsapa lub Messengera. Z pewnością przyczynił się do tego rozwój konkurencyjnych aplikacji, ale nie możemy pominąć faktu, że kulejąca aplikacja Skype, również ma wpływ na porzucanie technologii Microsoftu.

Jak informuje serwis windowsunited.de, Microsoft tworzy własnie nową wersją aplikacji Skype, która nie będzie już aplikacją UWP ani tą pisaną we frameworku Electron. Firma ma w planach porzucenie wcześniejszych technologii, tym razem Microsoft stawia na React Nativ. Jest to technologia stworzona przez Facebooka, która dzięki wielu rozwinięciom zapewnia multiplatformowość. Co za tym idzie zmniejsza ona koszty produkcji i dystrybucji oprogramowania oferując je na kilka platform jednocześnie.

Łatwość dystrybucji aplikacji na wiele platform to nie jedyna zaleta technologii React Nativ. Ważną kwestią jest również wydajność pisanych aplikacji. React Nativ wykorzystuje JavaScript i technologie webowe, które działają wydajniej i są mniej zasobożerne niż obecne technologie wykorzystywane do tworzenia Skype.

Co zatem z aplikacjami UWP?

Universal Windows Platform to technologia, która bardzo intensywnie promowana była w czasach kiedy jeszcze Windows Mobile/Phone miały się całkiem nieźle – o ile w ogóle można powiedzieć, że mobilny Windows miał się kiedykolwiek nieźle. Wizja tworzenia aplikacji, która dostępna będzie jednocześnie na desktopy i urządzenia mobilne z Windowsem miała przekonać deweloperów i wzbogacić Sklep Microsoft o nowe aplikacje, których zawsze w tym sklepie brakowało. Jak się później okazało, głównym dostawcą aplikacji UWP w sklepie Windows był Microsoft… Pozostałych wizja UWP raczej nie skusiła.

Wieść o tym, że Microsoft tworzy nowego Skype w technologii innej niż ta, którą intensywnie promował z pewnością nie podniesie popularności technologii UWP, wręcz przeciwnie. Część wydawców oprogramowania zacznie zastanawiać się czy warto z tego korzystać, skoro nawet sam Microsoft nie wydaje swoich aplikacji jako UWP.

Jestem daleki od sformułowań, że pisanie Skype w technologii innej niż UWP do gwóźdź do trumny UWP. Obserwujmy uważnie to co będzie się działo dalej, a odpowiedz przyjdzie do nas sama.