windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności

7,5 miliarda dolarów – tyle oficjalnie zapłacił Microsoft za Githuba

Informacje o potencjalnym przejęciu Githuba przez Microsoft pojawiały się w sieci dosyć często, jednak za każdym razem cena okazywała się elementem spornym między dwiema firmami. Wczoraj w nocy Bloomberg podał informację, że ostatecznie Microsoft przejął platformę Github, jednak informacja nie była pełna. Brakowało kwoty, jaką firma z Redmond musiała zapłacić za popularne repozytorium kodu. Informacje te ukazać się miały dzisiaj po południu naszego czasu. Microsoft na swoim blogu podał do wiadomości publicznej, że zakupił Github za kwotę 7,5 miliarda dolarów.

Co najważniejsze dla społeczności deweloperów, Github dalej funkcjonował będzie niezależnie. Microsoft nie ma zamiaru ingerować w wewnętrzne procesy firmy. Obawy o to niejednokrotnie wyrażali deweloperzy korzystający z platformy.

W poście na blogu Satya Nadella stwierdził, że Microsoft jest firmą skoncentrowaną na programistach, którzy wykorzystują technologie open source. Zapewnił jednocześnie, że Microsoft będzie należycie dbał o GitHub. Firma chce wzmocnić programistów na wszystkich etapach rozwoju ich oprogramowania, zachęcić do większego wykorzystania Githuba w przedsiębiorstwach i udostępnić nowe narzędzia programistyczne Microsoftu dla nowych odbiorców.

Github to platforma, która jest bardzo lubiana i wykorzystywana przez deweloperów aplikacji open source. Serwis pochwalić się może 28 milionami aktywnych użytkowników. Jak podaje CNBS roczne przychody Githuba to ponad 200 milionów dolarów, z czego ponad połowa (110 Milionów) to przychody z klienta korporacyjnego.

Warto odnotować również fakt, że sam Microsoft jest obecnie największym graczem/użytkownikiem platformy Github. Microsoft udostępnia więcej kodu niż chociażby Facebook czy Docker.

Przejęcie Githuba wydaje się naturalnym krokiem firmy i raczej nie dziwi to nikogo, kto śledzi ostatnie poczynania Microsoftu. Firma stara się przekonać do siebie programistów, a przejęcie Githuba i udostępnienie nowych narzędzi na tej platformie powinno im w tym pomóc.