windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Programy Windows 10

Aplikacje PWA – co to takiego i jak to zainstalować?

Sklep Microsoft od zawsze boryka się z uporczywym brakiem aplikacji. Nic w tym dziwnego. „Okienka” w wersji mobilnej nawet za czasów swojej świetności nie mogły liczyć na ogromne zainteresowanie użytkowników i często w Sklepie już wtedy brakowało podstawowych, popularnych programów. Obecnie sytuacja wcale nie wygląda lepiej. Pojawiło się jednak światełko w tunelu, mogące być receptą na powyższą sytuację.

Są nim aplikacje PWA, czyli Progressive Web Apps. Jak wskazuje nazwa są to progresywne aplikacje webowe, czyli nic innego jak samo dopasowujące się strony www, wzbogacone o dostępy do nowych API, mogące zaoferować funkcjonalność zbliżoną do aplikacji dedykowanych konkretnej platformie. W przyszłości mogą je całkowicie zastąpić i być dobrym rozwiązaniem zarówno dla programistów, jak i przeciętnego użytkownika. Założeniem aplikacji PWA jest to, by były lekkie, funkcjonalne i mogły pracować także offilne. Raz napisana aplikacja webowa z założenia działać ma na wielu systemach operacyjnych bez wprowadzania w niej indywidualnych zmian dla każdego z nich. Przy pierwszym uruchomieniu aplikacja pobiera wymagane do działania pliki, tak aby w przyszłości mogła ona działać nawet bez dostępu do internetu. Przykładową aplikację PWA przygotował popularny serwis Trivago. Chcecie przyjrzeć się jej bliżej?

Aby przetestować aplikację Trivago wystarczy przejść np. za pomocą Chrome na stronę usługi. Następnie w menu przeglądarki wybieramy opcję „Zainstaluj aplikację Trivago”. Jeśli nie mamy takiej opcji do wyboru, to musimy zaktualizować przeglądarkę do najnowszej wersji i włączyć odpowiednią opcję w chrome://flags/#enable-desktop-pwas.

Sama PWA prezentuje się natomiast tak:

Aplikacje progresywne możemy odinstalowywać z poziomu chrome://apps.

Dzięki aplikacjom PWA Sklep Microsoft ma szanse na to zeby odżyć i zapełnic się przydatnymi dla nas programami. Być może w niedalekiej przyszłości zapomnimy o tym, że Windows borykał się z problemem ich niedoboru. Stanie się tak jednak wtedy, gdy koncepcja PWA będzie rozwijać się w odpowiednim kierunku.

Źródło: Windows Blog