windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Microsoft

Microsoft nie chce brać udziału w tworzeniu autonomicznej broni

Ostatnio, za sprawą wydarzeń rozgrywających się w Syrii, coraz więcej mówi się o możliwości wybuchu kolejnego, globalnego konfliktu. Przy takiej okazji zawsze powraca temat wyścigu zbrojeń pomiędzy światowymi mocarstwami. Kilka dni temu Microsoft zapowiedział, że w takowym nie zamierza brać udziału.

Jak wiadomo, rozmaite konflikty sprzyjają rozwojowi broni – warto chociażby przypomnieć sobie, jaki postęp dokonał się w trakcie II wojny światowej. Dziś coraz częściej przytacza się temat bezzałogowych, autonomicznych wozów bojowych. Oczywiście sprzęt taki może powstawać w oparciu o sztuczną inteligencję. Microsoft zapowiedział, że nie dołoży swojej cegiełki do rozwoju takiej broni. Chodzi o względy etyczne.

Osobiście jestem zdania, że ludzkość nie jest jeszcze gotowa na machiny bojowe oparte o sztuczną inteligencję. W końcu ostrzegał przed nią sam Stephen Hawking:

„Można sobie wyobrazić technologię, która przechytrzyłaby rynki finansowe, przerosłaby możliwościami ludzkich wynalazców, wywiodłaby w pole światowych przywódców i stworzyłaby broń, której nie będziemy nawet w stanie zrozumieć. Podczas gdy krótkoterminowy rozwój sztucznej inteligencji zależy od tego, kto ją kontroluje, na dłuższą metę chodzi o to, czy sztuczną inteligencję w ogóle da się kontrolować.”

Sztuczna inteligencja od dłuższego czasu fascynuje uczonych. Czy jednak naprawdę jest nam teraz potrzebna szczególnie w przemyśle wojskowym? Jakie jest Wasze zdanie w tej kwestii?

Źródło: MSPU