windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Microsoft Narzędzia Windows 10

CCleaner narobił przez malware większych problemów, niż przypuszczano?

Całkiem niedawno pisaliśmy Wam o aferze związanej z popularnym programem CCleaner, który służy do sprzątania naszego komputera z niepotrzebnych plików i do porządkowania rejestru. Jak się okazuje, problemy związane z niepożądanym mogą być poważniejsze, niż się wydawało.

Warto przypomnieć, że użytkownicy CCleanera korzystający z aplikacji w ciągu ostatniego miesiąca, byli szczególnie narażeni na ataki poprzez pliki typu malware. Mogły one wysyłać  hakerom informacje dotyczące naszych komputerów przez prawie miesiąc (od 15 sierpnia do 12 września). Co ciekawe, serwis Windows Central wskazuje na to, że ataki za pośrednictwem malware przeprowadzone zostały głównie na koncerny takie, jak Intel, Google, Microsoft, Akamai, Samsung, Sony, VMware, HTC, Linksys, D-Link czy Cisco.

Nie wiadomo jeszcze oficjalnie, kto stoi za wspomnianymi atakami. Istnieją jednak podejrzenia, iż może to być element jakiejś większej kampanii szpiegowskiej. Specjaliści z Kaspersky Lab wskazują na to, że malware rozpowszechniane było za pośrednictwem narzędzi używanych przez Axiom – grupę powiązaną z chińskimi służbami wywiadowczymi.

Źródło: Windows Central