windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Windows 10 Windows 10 Mobile

Microsoft potwierdza: Windows 10 w wersji ARM nie będzie działał na obecnych telefonach

Kiedy w grudniu 2016 roku pojawiła się informacja, że Microsoft pracuje na systemem Windows 10, który będzie mógł być uruchomiony na procesorach ARM, w środowisku Windows Mobile zawrzało. Jak wygląda rozwój Windows Mobile wszyscy dobrze wiemy. Windows 10 na ARM miał być nową nadzieją dla posiadaczy obecnych telefonów z Windows Mobile, tym bardziej, że prezentacji Windows 10 na ARM dokonano właśnie na obecnie istniejącym telefonie.

Niestety Joe Belfiore uciął wszelkie spekulacje na ten temat. W Insiderowym webcascie (47 minuta) poinformował, że obecne urządzenia mobilne nie otrzymają desktopowego systemu Windows 10.

The Windows 10 on ARM effort is about enabling the PC experience on devices that are built on ARM so that they’re connected all the time and have great battery life. So the experience is a desktop PC experience, it’s not a phone-like experience. For phone-like experiences on ARM, we have Windows 10 Mobile. What Windows 10 on ARM is, is a desktop-like experience so that you get the battery life that ARM processors tend to have.

The other thing that’s interesting about this is that in all cases where you build ARM software, it’s not so easy to just put it on another device. The OS intermingles with what’s called the BSP (board support package), and that’s how the software talks to the SoC. There’s special work that has to be done to get the OS talking to the BSP, talking to the SoC, so it’s not like the PC ecosystem where we write an OS in the same binaries that run on lots of different PCs. With ARM devices with SoC, you have to more closely target it. So that is often the case why it’s more challenging for us to get updates to a wide range of ARM devices. They’re all quite different, which adds delay, and as the number of people using those devices gets smaller, it unfortunately makes less sense for us to invest more time and energy in that.

W skrócie Belfiore poinformował, że Windows na ARM zapewnić ma desktopowe doświadczenia z pracy oraz długi czas pracy na baterii. Windows na ARM nie jest przeznaczony do używania na telefonach komórkowych, gdyż jest to system taki, jak obecnie mamy na komputerach. Druga kwestia to aspekty techniczne. Joe poinformował, że nie da się po prostu wziąć systemu i umieścić go na innym sprzęcie, to nie działa tak jak w przypadku PC, gdzie system pisany jest „ogólnie” na wszystkie możliwe kombinacje sprzętowe.

Posiadając taką informację, jeszcze bardziej nierozsądny wydaje się zakup obecnych telefonów z Windows Mobile. Telefony nie otrzymają Windows 10 w wersji dla ARM, a Windows 10 Mobile przestał być już rozwijany wraz z wydaniem gałęzi Redstone 2. Plotki głoszą, że Microsoft chce zrobić kolejne podejście do urządzeń mobilnych w 2018 roku, jednak póki co nie ma nawet najmniejszych powodów ku temu żeby w nie wierzyć. Dbajcie o swoje telefony z Windows Mobile, bo innych prawdopodobnie już nie będzie 😉

Źródło: windowscentral.com