windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Urzadzenia Windows 10 Windows 10 Mobile

Microsoft pracował nad Surface Mini z procesorem Snapdragon – urządzenie zostało anulowane

Surface Mini miał być kolejnym urządzeniem, który dołączyłby do rodziny urządzeń Microsoft Surface. Do dzisiaj informacje na temat tego urządzenia trzymane były w tajemnicy. Surface Mini miał zadebiutować w 2014 roku wraz z Surface Pro 3. Dziś z perspektywy czasu powiedzieć możemy, że decyzja o anulowaniu projektu Surface Mini była dobra, a dlaczego? Tego dowiecie się z dalszej części wpisu.

Co wiemy Surface Mini?

Do informacji i zdjęć urządzenia dotarli redaktorzy portalu WindowsCentral.com. Sprzęt miał  być mniejszą odmianą Surface Pro 3 i w standardzie miał być zamknięty w materiałowej obudowie z klapką, która po odgięciu w drugą stronę pozwalałby postawić urządzenie w pionie. Specyfikacja urządzenia jak na tamte czasy była całkiem przyzwoita. Tablet pracować miał na Snapdragonie 800 z układem graficznym Adreno 330, całość wspierana miała być przez 1GB pamięci RAM. 8″ – takiej wielkości ekranem miał dysponować Surface Mini, rozdzielczość to 1440 x 800 px. Pamięć wbudowana to 32GB. Urządzenie posiadało slot na kartę pamięci microSD, port microUSB z obsługą USB-OTG oraz gniazdo słuchawkowe.

Jeżeli w środku był Snapdragon 800, czyli procesor ARM, to sprzęt pracować musiał na systemie Windows RT, a ten jak wiemy nie odniósł rynkowego sukcesu. Teraz z perspektywy czasu możemy powiedzieć, że anulowanie tego modelu było dobrym posunięciem. W przeciwnym wypadku Surface Mini skończyłby jak tablet Nokia 2520, o którym włodarze Nokii chcieliby zapewne jak najszybciej zapomnieć.

Do tematu Surface Mini można byłoby wrócić teraz, kiedy stworzony został pełny Windows 10 pracujący na procesorach ARM. Sukces urządzenia w obecnym czasie byłby bardziej prawdopodobny niż w 2014 roku. Kto wie, być może Microsoft już pracuje nad takim urządzeniem. Tego jednak nie dowiemy się pewnie za szybko.