windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Felieton Urzadzenia Windows 10

Surface Laptop czy Surface Pro? Podpowiadamy, które urządzenie wybrać

W maju tego roku rodzina urządzeń Microsoft Surface powiększyła się o dwa nowe urządzenia: Surface Laptop, który jest całkowicie nowym urządzeniem, oraz Surface Pro, czyli nowsza wersja tabletu Surface Pro 4. Oba urządzenia dostępne są już w sprzedaży, a od jutra (15. czerwca) mają być wysyłane do kupujących. Pewnie nie jeden z was zastanawia się nad wyborem urządzenia, a więc jest to najwyższa pora żeby odpowiedzieć na pytanie: „które urządzenie będzie dla mnie bardziej odpowiednie?”.

Zacznijmy od podstaw. Surface Laptop jak mówi sama nazwa to urządzenie, które wygląda jak laptop jest laptopem. Standardowy sprzęt z nieodczepianą klawiaturą, w przeciwieństwie do Surface Pro, który jest urządzeniem 2-w-1, a dokładniej tabletem z dołączaną klawiaturą. Microsoft o Surface Pro mówi: „the most versatile laptop” (najbardziej uniwersalny laptop) co może brzmieć nieco dziwnie w kontekście tego drugiego.

surface pro

Kształt robi różnicę

Nie ma co ukrywać, że w przypadku tych dwóch sprzętów to właśnie kształt i forma urządzenia będzie głównym czynnikiem, który będzie decydował o wyborze. Jeżeli preferujesz zwykłego laptopa, którego równie dobrze trzyma się na kolanach co na biurku, lepszym wyborem będzie Surface Laptop. Jeżeli jednak szukasz tabletu, który po dołączeniu klawiatury może służyć za laptopa, powinieneś rozważyć wybór Surface Pro.

Wielu z was już w tym momencie wie, które urządzenie będzie bardziej odpowiednie. Jeżeli jesteście w tej grupie, odsyłamy do sklepu Microsoft, gdzie zamówić można nowy sprzęt:

  • Surface Laptop > LINK
  • Surface Pro > LINK

Dodatkowe funkcje urządzeń

Co z tymi, dla których kształt nie ma większego znaczenia? Są tez inne elementy, które odróżniają te dwa urządzenia i sprawiają, że służyć mogą one do całkiem innych zastosowań. Jeżeli jesteś dla przykładu projektantem, rysownikiem albo w planach masz zamiar wykorzystywać dotykowy ekran i pióro Surface, być może powinieneś zastanowić się bardziej nad Surface Pro. Urządzenie dzięki transformacji można położyć płasko na stole, co zdecydowanie ułatwia rysowanie, pisanie i obsługę dotykiem. Surface Pro jest również kompatybilny z Surface Dial, a to całkiem przydatne narzędzie dla grafików. Surface Laptop również posiada dotykowy ekran, jednak pisanie czy rysowanie w pionie nie jest zapewne tak komfortowe jak na płasko.

surface pro

Surface Laptop będzie jednak lepszym rozwiązaniem, jeżeli niekoniecznie korzystać będziecie z zalet dotykowego ekranu. Jeżeli w większości piszecie teksty, pracujecie myszką czy np: edytujecie wideo, lepszy będzie laptop, ze stabilną klawiaturą i nieco większym ekranem.

Cena i specyfikacja urządzeń

Na pierwszy rzut oka urządzenia posiadają niemalże identyczną specyfikację. Te same procesory, taka sama ilość RAMu, te same dyski. Cena urządzeń jest zatem identyczna. Dla przykładu: Surface Laptop wyposażony w 128GB wbudowanej pamięci, procesor Intel Core i5 siódmej generacji i posiadający 4GB RAMu kosztuje tyle samo co Surface Pro o takich samych parametrach. Sytuacja komplikuje się jednak, gdy przyjrzymy się bliżej zestawowi. Zauważymy szybko, że Surface Pro nie posiada klawiatury Type Cover. Ta sprzedawana jest osobno. Klawiatura pokryta Alcantarą, czyli tym samym materiałem co w Surface Laptopie kosztuje… 799zł. Tu zdecydowanie plus dla Surface Laptopa, gdyż klawiaturę i touchpad otrzymujemy „gratis”.

surface laptop

To nie koniec plusów zwykłego laptopa. Jak wspomniałem na początku, urządzenie jest nieco większe od tableta. 13,5 cala kontra 12,3 cala robi różnicę nie tylko w wielkości wyświetlacza, ale również w wielkości baterii zamontowanej w urządzeniu. Wg danych producenta, Surface Laptop wytrzyma na jednym ładowaniu 14,5 godziny i jest to wynik lepszy o godzinę od Surface Pro.

Kolejna różnica, to ilość dostępnych wariantów obu urządzeń. Obecnie w sklepie Microsoftu znajdziemy 4 modele laptopa, a jego ceny zaczynają się od 4999 zł z VAT. Surface Pro dostępny jest w 6 wariantach, a cena startuje od 4099 zł. Tu mały plus dla Surface Pro, za dostępność słabszego modelu z procesorem Core m3, który obniża cenę od 900zł.

Co z systemem? Niby Windows, ale czy taki sam?

Oba urządzenia sprzedawane są oczywiście z systemem Windows 10, jednak z różnymi jego wersjami. Tablet Surface Pro sprzedawany jest z najwyższą wersją systemu – Windows 10 Pro. Surface Laptop pracuje na Windows 10 S, czyli najniżej wersji systemu, stworzonej docelowo dla edukacji. Dlaczego? ……

Na szczęście kupując Surface Laptopa, mamy możliwość bezpłatnego upgradeu systemu do Windows 10 Pro. Warunek jest jeden, musimy to zrobić do końca 2017 roku, po tym czasie podniesienie wersji kosztowało będzie 49 dolarów. O różnicach pomiędzy Windows 10 S, a Windows 10 Pro przeczytać możecie w naszym artykule: Windows 10 S – wszystko co powinieneś o nim wiedzieć.

Podsumowanie

Surface Laptop i Surface Pro to bardzo podobne urządzenia, które jednak różni równie dużo co łączy. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, który sprzęt jest lepszy, bo zależy to od preferencji osoby z niego korzystającej. Każdy, kto zastanawia się nad wyborem urządzenia powinien wziąć pod uwagę wszystkie wymienione wyżej kwestie i odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest dla niego ważniejsze. Wolę laptop czy tablet? Będę korzystał z Pióra Surface, czy może jednak preferuję wygodną klawiaturę? Czy warto wydawać dodatkowe 800 zł na doczepianą klawiaturę?

surface laptop

Ja już wyboru dokonałem i przy moich wymaganiach zdecydowanie lepiej sprawdzi się laptop. Dajcie znać na co wy zwracacie uwagę, jaki sprzęt wybralibyście i dlaczego. Być może pomożecie niezdecydowanym.

Nowe urządzenia Surface kupicie bezpośrednio na stronie Microsoftu, linki poniżej:

  • Surface Laptop > LINK
  • Surface Pro > LINK
  • Akcesoria Surface > LINK