windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Windows 10

Nowa funkcja OneDrive pozwoli zaoszczędzić sporo miejsca na dysku – poznaj pliki na żądanie

O funkcji plików na żądanie w OneDrive pisaliśmy już niejednokrotnie na windowsowo.pl, jednak dziś po raz pierwszy w Windows 10 możemy tę funkcję przetestować na własnym komputerze. Czym są pliki na żądanie w OneDrive, jak je skonfigurować i kiedy będą dostępne dla wszystkich? Dowiesz się tego z dalszej części artykułu.

Co to jest „OneDrive pliki na żądanie”?

Idea plików na żądanie jest bardzo prosta. Z poziomu Eksploratora plików mamy dostęp do wszystkich naszych plików znajdujących się w chmurze OneDrive bez konieczności posiadania ich fizycznie na dysku. Inaczej mówiąc otwierając Eksplorator plików będziemy widzieli pliki, które są w chmurze, a te nie będą nam zajmowały miejsca na dysku.

Pliki widoczne na komputerze np: w Eksploratorze plików będą miały specjalny status (chmurkę), która oznacza, że plik nie zajmuje miejsca na naszym dysku i jest dostępny bezpośrednio z chmury. Próba otwarcia do wymusi najpierw jego pobranie, a następnie dopiero otwarcie.

pliki na żądanie

Pliki w folderze OneDrive będą posiadały jeden z trzech statusów.

Obraz koncepcyjny przedstawiający tylko plików w trybie online Obraz koncepcyjny przedstawiający lokalnie dostępne plikuObraz koncepcyjny zawsze dostępne pliku

Pierwsza ikona z chmurką to pliki tylko w trybie online, które nie zajmują miejsca na komputerze. Dopóki nie zostaną otwarte nie będą pobierane na komputer.

Druga ikona z białym środkiem to plik pobrany na komputer po uruchomieniu go w trybie online. Plik zostaje pobrany na dysk i zajmuje miejsce. Plik można teraz otworzyć nawet bez dostępu do Internetu.

Trzecia ikona to status „Zawsze przechowuj na tym urządzeniu”, po jej oznaczeniu plik jest zawsze pobierany na dysk i zajmuje miejsce. Jest też dostępny bez konieczności bycia online.

Pliki z dwoma ostatnimi statusami można również skasować z dysku i pozostawić jedynie w chmurze, w tym celu z menu kontekstowego pliku wybrać musimy opcję „Zwolnij miejsce”.

onedrive

 

Pliki na żądanie z OneDrive w Windows 10 są obecnie dostępne dla uczestników programu Windows Inisider będących w szybkim kręgu aktualizacji. Kompilacja, na której można skonfigurować tę opcję to Build 16215 udostępniony w ubiegłym tygodniu. Do poprawnego działania plików na żądanie potrzebne jest również najnowsza wersja aplikacji OneDrive, którą pobrać można tutaj.

Zobacz jak dołączyć do programu Windows Insider > LINK