windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Windows 10

Windows 10 S na wideo – pierwsze spojrzenie na nową wersje systemu

Windows 10 S to kolejna odsłona systemu operacyjnego od Microsoftu, która przeznaczona jest dla edukacji, oraz budżetowych komputerów mających konkurować z Chrome OS i Chromebookami. System zaprezentowany został 2 maja na konferencji #MicrosoftEDU, wraz z pierwszym urządzeniem, które będzie w niego wyposażone – Surface Laptopem.

Surface Laptop dostępny jest obecnie w przedsprzedaży (zobacz ceny), a wysyłka urządzeń rozpocznie się już za dwa dni, czyli 15 czerwca. Redaktorzy WindowsCentral otrzymali już pierwszy egzemplarz na testy i dzięki nim zobaczyć możemy nowy system w praktyce. O różnicach pomiędzy Windows 10 S a Windows 10 Pro przeczytacie w naszym artykule.

APLIKACJE? TAK, ALE TYLKO ZE SKLEPU WINDOWS

Największą zmianą w Windows 10 S w stosunku do tradycyjnej wersji Windows jest blokada instalacji aplikacji nie pochodzących ze Sklepu Windows. Innymi słowy ograniczeni jesteśmy do aplikacji, które znajdziemy w Sklepie Windows. Są to tzw aplikacje UWP i nie ma tam (jeszcze) wielu znanych i popularnych pozycji, z których często korzystamy na naszych PC z Windows, np: Chrome, Firefox, Photoshop itp.

Microsoft dał deweloperom odpowiednie narzędzia służce do konwersji tradycyjnych aplikacji Win32 na aplikacje UWP, jednak na umieszczenie ich w sklepie zdecydowało się póki co niewielu wydawców.

DOMYŚLNA PRZEGLĄDARKA I WYSZUKIWARKA TO EDGE I BING

Windows 10 S posiada również zablokowaną opcję zmiany domyślnej przeglądarki i wyszukiwarki. Za każdym razem kiedy będziemy próbowali otworzyć link uruchomiona zostanie przeglądarka MS Edge. W sklepie znajdziemy oczywiście alternatywy dla MS Edge, jednak nie ustawimy ich jako domyślnych.

Podobnie sytuacja ma się z wyszukiwarką. Domyślnie zmuszeni będziemy do korzystania z Binga i po wpisaniu szukanej frazy w pasku adresu przeglądarki przeniesie nas to do wyszukiwarki Bing. Nie oznacza to jednak nie skorzystamy z Google.pl, możemy, jednak najpierw konieczne będzie przejście na stronę i tam wpisanie szukanej frazy.

WINDOWS 10 S MOŻE BYĆ UAKTUALNIONY DO WINDOWS 10 PRO

W każdym momencie Windows 10 S będzie mógł być zastąpiony pełną wersją Windows 10 PRO. Operacja ta dostępna będzie za pomocą Sklepu Windows. Koszt operacji do $49, nie podana została Polska cena, jednak spodziewać się można, że będą to okolice 250 zł. Po przejściu na wersję PRO, nie będzie możliwości zmiany na wersję S. Sprzedawane od wczoraj urządzenia Surface Laptop mają możliwość przejścia na wersję PRO bezpłatnie do końca tego roku.