windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Gry Programy Przegląd Marketplace

Przegląd sklepu Windows, czyli co warto pobrać #18

Po blisko rocznej przerwie postanowiliśmy powrócić z naszym cyklem przeglądu ciekawy aplikacji i gier na system Windows 10 Mobile oraz Windows 10. Jak się okazuje w obu przypadkach wciąż jeszcze można natrafić na warte uwagi propozycje, które często giną w zalewie innych aplikacji.

Tym razem jednak zmieniamy nieco formułę. Ponieważ coraz więcej gier w sklepie Windows 10 jest kompatybilna z Xboxem a nie Windows 10 Mobile, dodatkowo coraz więcej aplikacji to programy Win32 postanowiliśmy rozdzielić oba systemy. Nowe zestawienia postaramy się przedstawiać raz w tygodniu na przemian ukierunkowane na sklep mobilny i desktopowy. Dziś skupimy się na tym pierwszym. Oczywiście wciąż wiele programów i gier to aplikacje UWP, a więc dotyczą obu platform.

Copy Space

Copy Space ma nam pomóc w gromadzeniu wycinków tekstu i plików oraz zarządzaniu naszym schowkiem. Aplikacja działa na kilku płaszczyznach. Po pierwsze w momencie gdy uruchomimy ją posiadając skopiowany tekst, ten z automatu zostanie dodany w części Clips. Sąsiadująca z nią zakładka Copies pozwala zgromadzić wszystkie kopiowane fragmenty oraz dodawać je ręcznie. W tym przypadku nie jesteśmy ograniczeniu do tekstu, ale właściwie dowolnego pliku którego rozmiar nie przekracza 6 MB. Z poziomu Copies możemy także dodawać tagi a także udostępniać zgromadzone fragmenty. Ciekawym rozwiązaniem jest również widget w Centrum Akcji. Działa podobnie jak aplikacja Action Note (jeżeli ktoś nie zna, to również polecamy), pozwala dodawać skopiowany tekst, bądź też wpisać go ręcznie i mieć na niego szybki podgląd. Większość podstawowych opcji jest dostępna za darmo. Za dodatkową opłatą możemy włączyć synchronizację z innymi urządzeniami.
Darmowa wersja testowa: Tak, ograniczone funkcje
Pełna wersja: 8,50 zł
Wersja dla Windows 10: Tak


Live Calendar

Aplikacja, która od dawna gości na moim ekranie Start jako jeden z podstawowych kafelków. Jej działanie jest proste, wyświetla podgląd aktualnego miesiąca. Choć programów tego typu jest w sklepie kilka, to jednak Live Calendar wyróżnia się na tle większości z nich. Po pierwsze wspiera najnowsze wersje systemu jak i telefony z większą rozdzielczością. Po drugie jest bardzo prosty w obsłudze, doskonale spełnia swoje podstawowe zadanie, a dodatkowo jego autorzy udostępnili nam sporo opcji, które pozwalają dostosować wygląd i działanie aplikacji do naszych potrzeb. Możemy edytować kolor, czcionkę, zakres danych, dodatkowo sam kafelek wspiera 3 rozmiary. Nic też nie stoi na przeszkodzie by na ekranie mieć przypięte kilka różnych miesięcy.
Darmowa wersja testowa: Tak, trial
Pełna wersja: 8,50 zł edycja dla W10M, 4,50 zł edycja WP8
Wersja dla Windows 10: Tak


SmogInfo

Choć temat smogu zniknął z mediów wraz z ostatnimi mroźnymi dniami sam problem nie został rozwiązany. Jeżeli chcemy na bieżąco móc kontrolować jakość powietrza w naszej okolicy warto zainstalować aplikację Smog Info. Z jej poziomu mamy dostęp do danych ze sporej bazy stacji pomiarowych. Wyszukamy je zarówno korzystając z naszej lokalizacji, wpisując nazwę miejscowości jak i wybierając konkretne stacje na mapie. Możemy tworzyć listy ulubionych oraz przypinać wybrane lokalizacje do ekranu głównego. Na pochwałę zasługuje również interfejs, który bardzo dobrze wpisuje się w stylistykę Windows 10.
Darmowa wersja testowa: Tak
Pełna wersja: Darmowa
Wersja dla Windows 10: Tak


Screenshot Join

Jak sama nazwa wskazuje aplikacja skupia się na zrzutach ekranu. Za jej pomocą możemy łączyć kilka różnych grafik w całość, rozkładać je poziomo i pionowo, przycinać, dodawać tekst. Zakres edycji i dostępnych narzędzi jest naprawę spory. Finalne dzieło bez probelmu zapiszemy jako plik graficzny bądź też PDF. Screenshot Join sprawdzi się również jako narzędzie do edycji pojedynczych zdjęć. Większość połączonych grafik w tym tekście powstała właśnie dzięki tej aplikacji. Co ważne Screenshot Join bardzo często dostępny jest w różnych promocjach (czasem za darmo)
Darmowa wersja testowa: Tak, ograniczone funkcje
Pełna wersja: 8,50 zł
Wersja dla Windows 10: Tak


Play Mazovia!

Aplikacja, która idealnie wpisuje się w okres wakacyjny. Play Mazovia to nie tylko skarbnica wiedzy o ciekawych obiektach i wydarzeniach w regionie, ale też grywalizacja, która pozwala (nie jest to konieczne) rywalizować z innymi użytkownikami. Bardzo dobrze, że autorzy nie skupili się tylko na suchych danych, mamy tu gotowe programy zwiedzania. Obowiązkowa pozycja dla każdego mieszkańca regionu oraz osób, które i tak planowały go zwiedzić w okresie wakacyjno urlopowym.
Darmowa wersja testowa: Tak
Pełna wersja: Darmowa.
Wersja dla Windows 10: Nie


Warhammer 40,000: Freeblade

Jak na razie pierwszy tytuł w świecie Warhammera która trafiła na Windows 10 Mobile. Grze najbliżej gatunkowo do klasycznych „celowniczków”. Nasz bohater podąża wyznaczoną wcześniej, oskryptowaną drogą, a zadanie gracza polega jedynie na eliminacji spotkanych przeciwników. Takie rozwiązanie sprawdza się idealnie na urządzeniach mobilnych. Biorąc pod uwagę, że zasiadamy za sterami Mecha, a otoczenie częściowo da się niszczyć otrzymujemy naprawdę miodną i widowiskową strzelankę. Nie zabrakło tu również elementów rozwoju postaci, które oczywiście otwierają nas na mikropłatności. Jednak nawet bez nich zabawa trzyma wysoki poziom.
Darmowa wersja testowa: Tak
Pełna wersja: Darmowa + mikropłatności
Wersja dla Windows 10: Tak

Project Frox

Tytuł dla miłośników wymagających zręcznościówek w stylu retro. Konstrukcja rozgrywki możę przypinać klasycznego Froggera. Kierujemy żabą, a właściwie to dwiema żabami, które muszą pokonać określoną trasę, pełną pułapek. Zabawkę komplikują dwa czynniki. Po pierwsze jak już było wpsomnaine w jednym czasie kierujemy dwiema żabami. Po drugie naszymi śladami podąża ślimak i zbyt wolne podejmowanie decyzji odnośnie kolejnych kroków może nas drogo kosztować. Project Frox to jeden z tych tytułów który potrafi wpędzić nas w syndrom „jeszcze tylko raz”.
Darmowa wersja testowa: Tak
Pełna wersja: Darmowa
Wersja dla Windows 10: Tak

Tajemnice Scarlett: Przeklęte Dziecko

Chyba niczego względem Windows 10 Mobile nie można być tak pewnym jak premier kolejnych nowych gier od rodzimego Artifex Mundi. Tajemnice Scarlett: Przeklęte Dziecko to kolejne dzieło z gatunku HOPA. Tym razem fabuła przenosi nas w czasy wiktoriańskie. Na graczy czeka 30 mrocznych lokacji, w których znajdziemy mnóstwo mini-gier. Fanów gatunku na pewno nie trzeba zachęcać.
Darmowa wersja testowa: Tak, demo
Pełna wersja: 15 zł
Wersja dla Windows 10: Tak