windowsowo.pl

Twoje centrum informacji o nowych technologiach – Windows 10 – Android – iOS

Aktualności Windows 10

Jak włączyć dźwięk przestrzenny Dolby Atmos lub Windows Sonic w Windows 10

Jedną z nowości, która dodana została w aktualizacji Windows 10 Creators Update jest „Dźwięk przestrzenny”. O funkcji nie mówi się zbyt wiele, a szkoda gdyż efekty dźwiękowe uzyskane dzięki niej są fenomenalne. Uruchomienie tej funkcji w Windows 10 pozwala cieszyć się dźwiękiem przestrzennym (3D) nawet na najtańszych słuchawkach jakie posiadacie w domu.

Obecnie w Windows 10 mamy do wyboru dwie technologie dźwięku przestrzennego:

  • Windows Sonic,
  • Dolby Atmos.

Jak uruchomić Windows Sonic lub Dolby Atmos w Windows 10?

  • Upewnij się, że korzystasz z najnowszej wersji Windows 10 Creators Update. Wersje systemu sprawdzisz w Ustawienia > System > Informacje. Wersja systemu powinna mieć numer 1703 lub wyższy.
  • Kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonę głośnika na pasku zadań i wybierz opcję: Dźwięk przestrzenny.

  • Następnie na zakładce Dźwięk przestrzenny wybierz jedną z dwóch dostępnych opcji: Dolby Atmos lub Windows Sonic. Zastosuj zmiany.

Windows Sonic jest darmowy, jest to technologia dźwięku przestrzennego od Microsoftu wykorzystywana w Windows 10 i Xbox One. Dolby Atmos jest płatny, kosztuje 79zł (dostępne jest 30 dniowe demo).

Po aktywacji opcji możecie przystąpić do testowania i gwarantuję wam, że jeżeli wcześniej nie słyszeliście dźwięku 3D będziecie pod wrażeniem. Nie zapomnijcie tylko podłączyć słuchawek. Do testowania polecam to wideo (możecie nawet zamknąć oczy):

https://www.youtube.com/watch?v=8IXm6SuUigI

Dźwięk docierał będzie do waszych uszu z każdej strony. Nie tylko z przodu, tyłu i boku, ale również z dołu i z góry. Będziecie mieli wrażenie jak byście tam byli i nieraz będziecie mieli ochotę obejrzeć się za siebie żeby zobaczyć skąd dociera dźwięk. Efekt dźwiękowy pozwoli również wam określić jak daleko jest źródło dźwięku. Testujcie i dajcie znać w komentarzach jakie są wasze wrażenia.